PROPOLİS FAYDALARI

PROPOLİS FAYDALARI

PROPOLİS FAYDALARI

PROPOLİS FAYDALARI

Propolis faydaları saymakla bitmeyen, doğal bir mucizedir. Yapışkan ve arılar tarafından bitkilerden toplanarak kovana getirilir. Propolis kovanı dış dünyanın zararlı etkilerinden korumak için kullanılan bir çeşit koruyucu kaplamadır. Kayın ağacı, karaağaç ve kozalaklı ağaçlardan toplanan bu reçinemsi madde, ağaçların yaprak ve gövdelerinde bulunur. Her arı türü propolis toplamadığı gibi her coğrafyada yaşayan arılar propolis biriktirmezler.

Propolis arıların kovanların iç duvarlarını düzgünleştirmek, peteklerin ağzını kapatmak ve başka canlıların kovana girmesini önlemek için kullanılır. Kovana giren yabancı canlılar arılar tarafından öldürüldükten sonra propolisle mumyalanarak kovan o canlının zararlı etkilerinden korunmuş olur. Kovandaki bakteri ve mantarlara karşı da antibiyotik olarak görev yapar.

Propolis faydaları, toplandığı bitkinin özünün içerdiği maddelere göre değişir. Propolis te tıpkı polen gibi hangi bitkiden toplanmışsa, o bitkinin şifalı özelliklerini taşır. Rengi, toplandığı bitkiye göre sarıdan yeşile ve kahverengiye kadar çeşitli tonlarda olabilir. Kovandaki bal alındıktan sonra duvarlardaki propolis kazınarak çıkarılır ve çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanıma hazır hale gelir. İçeriğinde flavonoitler, polifenoller, fenolik asitler, terpenler, steroitler, B1, B2, C ve E vitaminleri ile çeşitli mineral ve aminoasitler bulunur.

Propolis faydaları;

  • Bağışıklık sistemini destekler,
  • Vücut direncini yükseltir,
  • Tüm arı ürünleri arasında en yüksek antioksidan özelliğine sahiptir,
  • Soğuk algınlığı, akne ve uçuk için kullanılır,
  • Üst solunum yolları enfeksiyonlarında etkilidir,
  • Ülser, iltihaplı hastalıklar ve yanıklar üzerinde olumlu etkileri vardır,
  • Anti-kanser bir madde olduğuna ilişkin çalışmalar vardır,
  • Bakteriye ve mantar hastalıklarına karşı etkili bir maddedir,
  • İltihaplı hastalıklara karşı tedavi edici özelliği vardır.

Propolis küçücük bir böcek tarafından elde edilen mucizevi doğal bir maddedir. Arıların tüm dünya ekosisteminin devamını sağlayan en önemli canlı olduğu bilim adamları tarafından ispatlanmıştır. Bilim dünyası, Dünya’dan arıların yok olması halinde birkaç yıl içinde tüm yaşamın sona ereceğini açıkça ifade etmektedir.

Evimizde mutlaka bulundurmamız gereken bu doğal mucize, saf ve doğal olarak herkesin satın alabileceği fiyatlarda firmamız tarafından satışa sunulmuştur.