Organik Kestane Balı

Organik Kestane Balı

Organik Kestane Balı

Organik Kestane Balı

Organik kestane balı, haziran ayının başından itibaren kestane çiçeklerinin açmasıyla birlikte arıların çalışması ile ortaya çıkmaktadır. Arılar bu süreçte geceleri kovan önünde kanat çırparak taşıdıkları olgunlaştırmaktadır. Ortaya çıkan organik bal da koyu renkli, ağır akışkanlı, tatlı ancak sert bir bal olmaktadır. Koyu kahve rengi, buruk bir tadıyla ve kestaneye has tadıyla bilinen bu bal, antiseptik özelliği ile tanınmaktadır. Bütün koyu renkli ballar gibi organik kestane balının da kansere karşı koruyucu olduğu belirtilmektedir. Bal arısı kestaneden polen, nektar ve salgı toplamaktadır. Bu nedenle organik kestane balının bağışıklık sistemini güçlendiği söylenmektedir. Özellikle B ve C vitaminleri zengin olan organik kestane balının kasları güçlendirmekte, kan dolaşımını düzenlemekte, mide ve karaciğer yorgunluğunu gidermektedir. Organik kestane balının sindirim ve solunum sistemlerine olumlu etkisi olduğu söylenmektedir. Organik kestane balının kas ağrılarına, titremesine ve uyuşmasının giderilmesine, ağrı ve sancıların, ağız yaralarının, akciğer hastalıklarının iyileştirilmesine, bademcik iltihabının yok edilmesine yararlı olduğu bilinmektedir.

Organik kestane balı, baş dönmesini, baş, göğüs ve karın ağrılarını, bel ağrılarını gidermekte, beyin hastalıklarını, felç ve sinir hastalıklarını, cilt bozukluğunu ve lekelerini gidermekte, cinsel gücü artırmakta, damar tıkanıklığını yok etmekte, gözleri kuvvetlendirmekte, halsizliği gidermekte, hazmı kolaylaştırmakta, hafızayı güçlendirmekte, iştah açmakta, kabızlığı ortadan kaldırmakta, kalp çarpıntısını gidermekte, kanı temizlemekte ve kemikleri güçlendirmektedir. Nezle ve grip tedavisinde de kullanılan kestane balı, nefes darlığı, astım, sarılık, romatizma ve siyatik ile sedef hastalığının tedavisinde destekleyici olarak kullanılmalıdır. Kestane balının bir kilosunda 7,97 mg demir minerali, 0.44 mg bakır minerali, 41.9 mg sodyum, 426 mg kalsiyum bulunmaktadır. Kestane balı ile tarçın karıştırıldığında çok sayıda hastalığa iyi geldiği de saptanmıştır. Kestane balı, Antik Yunan tıbbının yanı sıra Ayurvedik tıpta da yüzyıllar boyu hayati öneme sahip ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde de bilim insanları birçok hastalıkların tedavisinde balın etkili bir ilaç olduğunu belirtmektedir. Kestane balının pek çok hastalıkta herhangi bir yan etkiye neden olmadan kullanılması mümkündür. Organik kestane balının mikropların üremesini önlemekte ve yaraları iyileştiricidir. Gece, uyku arası ya da sabah aç karnına yenildiğinde ülseri ve çeşitli mide ağrılarını iyileştirmektedir. İçinde bulunan çok miktarda antibiyotik nedeni ile nezle ve grip gibi hastalıklara deva olmaktadır. Sürekli olarak bal yiyenlerin daha az rahatsızlandığı bilinmektedir. Kestane balının verem gibi göğüs hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılması gerektiği ifade edilmektedir. Kestane balının limon suyu ve bir bardak sıcak su ile içildiğinde boğaz ağrısını ve öksürüğünü giderdiği söylenirken, bir miktar tuzla karıştırılıp,  sürekli içilirse içildiğinde balgam söktürücü özelliği olduğu belirtilmektedir.

Organik kestane balı, bademciklerin doğal ilacıdır. Sıcak ada çayına bir miktar sirke ile bir miktar bal karıştırılıp gargara yapıldıktan sonra yudum yudum içildiğinde, boğaz içindeki ağrıları geçirmekte,  bademcik iltihaplarında iyileşme görülmektedir. Kestane balı kalp hastalıklarına yararlıdır. Bal, şekerlerin aksine oksijenle reaksiyona girdiğinde tam bir yanma olduğu için kanda daha az atık madde bırakmaktadır. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyondan şikayet edenler, düzenli olarak kestane balı tüketmelidir. Organik kestane balının tansiyon düşürücü etkiye sahip olması nedeniyle günde bir şeker kaşığından fazla yenmemelidir. Bu ölçekten fazla yenmesi durumunda tansiyonu fazla düşürdüğü için rahatsızlık vermektedir. Sabah ve akşam yenen bal sarılığın kısa süre içinde tedavisinde yardımcı olmaktadır. Kestane balı soğuk su ile karıştırıldığında ishali kesmekte, sıcak su ile içildiğinde ise kabızlığı gidermektedir. Organik kestane balının kan yaptığı ve kanın temizlenmesine yardımcı olduğu da bilinen bir gerçektir.