Kestane Poleni

Kestane Poleni

Kestane Poleni

Kestane Poleni

Kestane poleni kestane ağaçlarının özlerinden arılar tarafından toplanan, içeriği ve besin değeri çok yüksek bir maddedir.

Mayıs Ayı sonunda açmaya başlayan kestane çiçekleri, kestane meyvesinin tüm şifalı ve besleyici özelliğini taşırmaktadır. Kestane çiçeklerinde bulunan nektardan elde edilen polen ise kestanenin bu özelliklerinin en arı ve katkısız içeriğine sahiptir.

Kestane poleni B ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, manganez, kükürt, bakır, çinko ve amino asit yönünden diğer balların polenlerine göre daha kompleks ve nitelikli bir özellik taşır.

Kestane poleninin içeriğinde bulunan vitaminler ve antioksidan zindelik verir, akciğer ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bir çay kaşığı kestane poleninde yaklaşık 2 kilo etin, 12 litre sütün tüm faydaları bulunmaktadır.

Kestane poleni vücut tarafından kolay hazmedilen ve sindirimi yaklaşık 2 saat süren bir gıdadır.

Kestane poleni ile ilgili yapılan bilimsel çalışmalarda botanik içeriği ve kimyasal özelliklerinin karaciğer hasarının tedavisinde etkili sonuçlar doğurduğu görülmüştür.

Kestane poleninde bulunan yüksek miktardaki antioksidanın kanser hastalığının tedavisinde başarılı sonuçlar sağladığı, kanser hastalığını önlemek için en etkili maddelerden biri olduğu tespit edilmiştir.

Kestane poleninin iştah açıcı ve kemikleri güçlendirici etkisi, gelişimi yavaş çocuklara süte karıştırılarak içirildiğinde gözlemlenmiştir.

Kestane balının mucizevi özelliği konusunda bilgi sahibi iseniz ve faydasını daha kısa sürede görmek istiyorsanız, her gün bir tatlı kaşığı kestane balına bir çay kaşığı kestane poleni karıştırarak tüketmeniz yeterlidir.