KESTANE POLENİ NEDİR?

KESTANE POLENİ NEDİR?

KESTANE POLENİ NEDİR?

KESTANE POLENİ NEDİR?

           Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz kestane poleni nedir, ne işe yarar, kimler ne için ve ne miktarda kullanmalıdır, nasıl elde edilir diye merak edilir.

Kestane poleni, kestane ormanlarının olduğu bölgelerde bal yapan arıların topladığı polendir. Diğer balların polenlerinden hem içerik hem de tat olarak farklıdır. Bilindiği gibi kestane balı, bilinen ballar içinde en sağlıklı ve insan vücuduna en faydalı olandır. Mayıs Ayı sonunda açmaya başlayan kestane çiçekleri, kestanenin tüm şifalı özelliklerini içerir. Ayrıca kestane ormanlarında, sadece kestane ağaçlarının olduğu bölgelerde yetişen çok özel türde bitkiler bulunur. Sadece kestane ormanlarında yetişen bu bitkilerin nektarı da kestane poleninin şifalı özelliğine katkı sağlar. Deli balın elde edildiği Orman Gülü bitkisi de kestane ormanlarında görülen nadir çiçeklerdendir.  Bu yüzden kestane balı ve kestane polenine bazı bölgelerde deli bal da denilmektedir.

Kestane poleninde B ve C vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, manganez, kükürt, çinko, bakır ve çeşitli aminoasitler yüksek oranlarda bulunur. Diğer tüm balların polenlerine göre daha zengin ve kompleks bir yapısı vardır. Bir çay kaşığı kestane poleni, 2 kilo etin ve 12 kilo sütün tüm faydalı özelliklerini içerir. Yüksek miktarda antioksidan içerdiği için, kanser hastalığının tedavisinde hücre yenileyici özelliği sebebiyle destekleyici olarak kullanılır. Kemik ve zihin gelişimi konusundaki faydaları, çocukların gelişimi için önemlidir. Enerji ve zindelik verdiği için yorucu işler yapanlarla sporcular tarafından da kullanılmaktadır.

Kestane poleni, zengin içeriği ve faydaları sebebiyle her gün kullanıma uygun bir maddedir. Ancak nerden aldığınız da önemlidir. Çünkü normal poleni kestane poleni olarak pazarlayan kötü niyetli firmalar vardır. Kestane poleni, normal polene göre daha koyu renkli ve kahverengiye dönüktür. Tadı diğer polenlere göre biraz daha acımsı ve buruktur. Günde bir çay kaşığı tüketmek, faydalı etkilerini görmek için yeterlidir.

Bizim satışa sunduğumuz kestane poleni, sadece kestane ormanlarında arıcılık yapan ve kestane balı üreten kişilerden ve ilk elden tedarik edilir. Bu yüzden gönül rahatlığı ile alıp, güvenle tüketebilirsiniz.