KESTANE POLENİ NASIL KULLANILIR?

KESTANE POLENİ NASIL KULLANILIR?

KESTANE POLENİ NASIL KULLANILIR?

KESTANE POLENİ NASIL KULLANILIR?

Etkileri hakkında çok şey duyarak aldığınız kestane poleniniz var ve siz kestane poleni nasıl kullanılır diye bilgi sahibi olmak istiyorsunuz. Size kestane poleni nasıl kullanılır konusunda kısa bir bilgi vererek yardımcı olmak istiyoruz.

Öncelikle aldığınız kestane poleninin gerçekten kestane poleni olup olmadığına emin olmanız gerekir. Gerçek kestane poleni kahverengimsi, acımsı buruk tadı olan ve kestane aroması içeren özelliktedir. Poleninizi bu hususlarda bir ön incelemeye tabi tutmalısınız. Çünkü çoğu zaman kestane poleninin içine normal çiçek poleni karıştırarak satışa sunulduğunu duyuyoruz.

İkinci husus ise kestane poleninin taze olup olmadığıdır. Bilindiği gibi polenler toplandıktan sonraki 3 ay içinde tüketilmelidir. Bunu bilen bal ve polen üreticileri ve satıcıları, mevsiminde topladıkları polenleri hava ve ışık geçirmez ambalajların içinde dondurucularda saklamakta ve sipariş üzerine satış yapmaktadır. Toplandıktan sonra kısa süre içinde ambalajlanarak dondurucuya konulan kestane poleni çıkarılınca ilk günkü tazeliğini muhafaza eder. Kestane poleninizin taze olduğunu anlamak için yumuşaklık durumunu kontrol etmelisiniz. Polen genel olarak yumuşak bir madde değildir ancak taş gibi hale gelmiş polenlerin tazeliğinden söz etmek te mümkün değildir. Poleninizi bir havana koyarak ezdiğiniz zaman bir süre sonra dağılmaya başlamış ise poleniniz taze demektir.

Bu açılardan poleninizin kontrolünü yapıp doğal ve taze olduğuna kanaat getirdikten sonra, ister olduğu gibi ister havanda döverek kullanabilirsiniz. Eğer siz kullanacaksanız, dilerseniz olduğu gibi çiğneyerek yutabilirsiniz. Çocuğunuza verecekseniz havanda iyice ezdikten sonra bala veya ballı süte karıştırmanızı tavsiye ederiz. İsterseniz siz de bu şekilde tüketebilirsiniz.

Kestane poleni çok etkili bir maddedir. Bu yüzden yüksek miktarlarda tüketilmemesi gerekir. Normalde çiçek polenleri çocuklar için günde 2 çay kaşığı, yetişkinler için 2 tatlı kaşığı tüketilebilirken; kestane polenini çocuklar için 1 çay kaşığı, yetişkinler için 1 tatlı kaşığı olarak tavsiye ediyoruz.

Kestane poleninin hamile kadınlar, 1 yaşın altındaki çocuklar, kronik ve alerjik hastalığı olanların doktora danıştıktan sonra kullanması gereklidir. Kestane poleninin etkisini tam görmek için yine kestane balına karıştırılarak kullanılması önerilir. Ölçü 1 kaşık polene 3 kaşık kestane balı şeklinde uygulanmalıdır.