Kestane Çiçeği

Kestane Çiçeği

Kestane Çiçeği

Kestane Çiçeği

Kestane insanlık tarihinin bilinen ilk besinlerinden biridir. İçeriğindeki vitaminler, antioksidanlar ve mineraller sebebiyle farklı özellikleri bir arada bulunduran özel ve lezzetli bir yiyecektir. Kestanenin meydana geldiği çiçeğin de aşağı yukarı aynı özellikleri taşıdığı söylenebilir.

Ancak kestane çiçeği sahip olduğu nektarla yapılan bal ile gerçek anlamını ve şifasını bulmaktadır. Kestane çiçeğinin nektarından yapılan kestane balı tüm diğer ballardan daha özel ve faydalı olarak bilinir.

Kestane ağacı Mayıs sonu Haziran başından itibaren çiçek açar. Kestane ağacının çiçeği erkek ve dişi olmak üzere 2 çeşittir.

Lifli olanlarından sarı bir toz çıkar. Bu erkek kestane çiçeğidir. Dişi kestane çiçeği lifli olan erkek çiçekten savrulan sarı tozları toplayarak meyve haline gelir.

Kestane balının yapıldığı dönem çiçeklerinin açılmaya başladığı Mayıs sonundan Eylül başına kadar olan aralıktır. Arılar kestane ormanlarında bulunan ağaçların çiçek açmış kısımlarının nektarını toplayarak eşsiz kestane balını yaparlar.

Kestane çiçeği Eylül Ayı’ndan itibaren kestane meyvesine dönüşür. Kestane ağacının yetişmesi için kabuklu halde bir adet kestanenin toprağa gömülmesi yeterlidir.

Kestane ağacının yaprakları toplanıp kurutularak ve çay yapılarak tüketilmektedir. Kestane meyvesi Eylül Ayı’ndan itibaren kendiliğinden dalından düşer ve toplanarak kurutulur.

Kestane çiçeği kestane balının hammaddesi olması yanında, tazeyken veya kurutulmuş haliyle çayının yapılarak içilmesi halinde kestanedeki faydalı sonuçları yaratır. Kurutulmuş kestane çiçeği aktarlarda bulunmaktadır.