Kestane Balının Zararları

Kestane Balının Zararları

Genel olarak kestane balının zararları var mı diye sorumaktadır. Buna verilecek cevap ise tektir. Doğal kestane balının insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur aksine sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. Ancak doğal kestane balının günlük bir kaşıktan fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu bal insan müdahale olmadan yapılmaktadır ve bu nedenle çok güçlü bir baldır. Fazla tüketilmesi az da olsa bazı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Kestane balı, kestane çiçeğinden polen, nektar ve salgı toplanması ile üretilmektedir. Bunları toplayan da bal arısıdır. Kestane balının kristalleşmesi yavaş olmaktadır. Kestane balının antibiyotik özelliği vardır. Ayrıca B ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane balı kasları güçlendirmekte, kan dolaşımını düzenlemekte, mide ve karaciğer yorgunluğunu gidermekte, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Solunum ve sindirim sistemleri üzerinde olumlu etkisi olan kestane balının mevsim değişikliklerinde her gün tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kestane balının doğru miktarda alındığında şeker hastaları için tehlikeli olmadığı açıklanmıştır.

Kestane balının zararları araştırılırken diş ağrısına iyi geldiği saptanmıştır. Özelikle bir kaşık toz tarçın ile 5 tatlı kaşığı kestane balı karıştırılarak ağrıyan dişe uygulanmalıdır. Bu işlemin ağrı kesilene kadar günde üç kez yapılması tavsiye edilmektedir. Kestane balı hazımsızlık ve gribe de iyi gelmektedir. İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre kestane balının içinde bulunan bir madde, grip mikrobunu öldürmektedir. Ayrıca tok tarzın ile iki kaşık kestane balı karıştırılarak yenildiğinde hazımsızlığı önlemektedir. İdrar kesesi enfeksiyonları için de kestane balının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kestane balının tarçınla karıştırılması ve bu karışımın her sabah kahvaltıda tüketilmesi, kolesterol seviyesini düşürmekte ve bu da kalp krizini önlemektedir. Bu uygulama düzenli olarak yapıldığında solunum güçlüğü ortadan kalkmaktadır. Kestane balı ve tarçın karışımının mide ağrıları ve mide ülserleri için de yararlıdır. Kestane balının mide gazlarını giderdiği de tespit edilmiştir.

Kestane balının zararları var mı diye yapılan araştırmalar sonucuda genellikle herhangi bir zarar ortaya çıkmamıştır. Ancak bu balın soğuk algınlığına iyi geldiği ortaya konulmuştur. Kestane balı ve tarçınla hazırlanan çayın düzenli olarak tüketildiğinde yaşlılıkta oluşan kırışıklığı önlemektedir. Bu karışım, cildi diri ve yumuşak tutmaktadır. Kestane balının tarçınla karıştırılıp aç karnına içildiğinde zayıflamaya yardımcı olduğu da belirtilmiştir. Ancak bütün bu açıklanan durumların olabilmesi için doğal kestane balı tüketilmelidir. Firmamız tarafından üretilen ve satışa sunulan tüm kestane balları doğaldır.