Kestane Balının Kullanımı

Kestane Balının Kullanımı

Kestane Balının Kullanımı

Kestane Balının Kullanımı

Kestane balı sadece kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlarda üretilebilen bir baldır. Bu sebeple çiçek balları arasında tek tür bitkiden elde edilen nadir ballardan biridir. Yoğun aroması, genellikle kestane balının içinde bir miktar da deli bal bulunması, acımsı tadı gibi sebeplerle aşırıya kaçmadan tüketilmesi tavsiye edilir.

Kestane balının kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de hangi sağlık problemi için kullanıldığıdır. Önleyici özellikleri sebebiyle kullanılması halinde günde bir çay ya da tatlı kaşığı tüketilmesi yeterlidir.

Ancak solunum yolu hastalıklarında, mide rahatsızlıklarında, kanser tedavisinde bu miktar günde 3 tatlı kaşığına kadar çıkarılabilir ve tok karnına tüketilmesi daha faydalıdır.

Kestane balı zencefil veya çörekotu ile birlikte kullanılacaksa bu maddelerin taze olması ve bekletilmeden karışımın hazırlanması tavsiye edilir.

Kestane balının tam olarak etkisi sabahları aç karnına tüketildiğinde görülmektedir.

Şekerlenmesi halinde sıcak su konulmuş bir kapta bir süre bekletilmesi yeterli olacaktır. Kestane balının ısıtılmaması ve pişirilmemesi gerekir. Eğer sıvılarla birlikte tüketilecekse kaynar olmamasına dikkat edilmelidir.

Kestane balının kullanımı sırasında diğer ballarda da olduğu gibi tahta kaşık kullanılması, içeriğinde bulunan maddelerin etkisinin azalmamasını sağlar.

Kestane balı yenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise, kestane balının yenilmesinin akabinde hemen çay içilmemesidir. Çünkü çay kestane balının kısa sürede kana karışmasını sağlayacağı için tansiyon düşmesine ve baş dönmesine sebep olabilmektedir.