Kestane Balının Hastalıklara Faydası

Kestane Balının Hastalıklara Faydası

Kestane Balının Hastalıklara Faydası

Kestane Balının Hastalıklara Faydası

Kestane balının hastalıklara faydası sıralandığında, çok sayıda olduğu görülmektedir. Peki, kestane balı hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

Kestane balının hastalıklara faydası arasında astım vardır. Kestane balı, eğer hasta ergenlik çağındaysa hastalığı bir yıl içinde tedavi edebilmektedir. Bu tedavi için yarım kilo kestane balına 3 yemek kaşığı zencefil eklenmeli, macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Bu karışım akşam yatmadan önce bir tatlı kaşığı yenilmelidir. Bir yıl boyunca her akşam tedaviye devam edilmelidir. Vücudun direncini artırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için de bir bardak sütün içine bir bıldırcın yumurtası ve iki tatlı kaşığı kestane balı eklenmeli, bu karışım taze olarak hazırlanıp günde üç kez içilmelidir. Bir yıl sonunda çocuğun iştahının yerine geldiği, zayıflık sorununun ortadan kalktığı görülecektir. Hekim tarafından ilaç tedavisi de alınmalıdır.

İshal ve ishale bağlı karın ağrısında da doğal kestane balının hastalıklara faydası vardır. Kaynatılmış ve soğutulmuş suya bir bardak buya iki yemek kaşığı kestane balı eklenip karıştırılmalıdır. İshal iki günde geçecektir. Eğer iki güde geçmeyen bir ishal varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Kabızlık sorununa da kestane balı iyi gelmektedir. Ağız yakmayacak derecede olan sıcak sula bir yemek kaşığı kestane balı eklenmeli ve karıştırılmalıdır. 3 ya da 4 saat sonunda kabızlık sorunu ortadan kalkmaktadır.

Mide yanması ve gastrit için de Ilı suya bir yemek kaşığı kestane balı konulmalı ve bu karışım bir ay içilmelidir. Karışımın sabah aç karnına içilmelidir.

Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de kestane balı kürü uygulanmalıdır. Akşamları yatmadan önce bir tatlı kaşığı bal ağzınıza konulmalı ve herhangi bir şey yiyip içilmemelidir.

Kestane balının hastalıklara faydası sıralanırken kuru öksürükte de bu kür uygulanmalıdır. Bir yemek kaşığı kestane balına yarım limon sıkılmalı ve öksürük nöbeti geldiğinde ağız içine bir tatlı kaşığı konulmalıdır. Bir başka yöntemde de büyük boy bir turpun içinin vazo şeklinde oyulup içine 3 yemek kaşığı kestane balı konulabilmektedir. Sabahları turptan sızan bal bir tatlı kaşığı kadar tüketilmelidir. Bir ila iki gün devam edildiğinde öksürük tamamen kesilmektedir. Hırıltılı nefes alanlara kestane balı ve kuru soğan kürü tavsiye edilmektedir. Kuru soğan filiz çıkan tarafından tas şeklinde oyulmalı ve içine kestane balı eklenerek bir kavanoza konulmalıdır. Sabah kavanozdan sızan kestane balı, içine 2 ila 3 diş sarımsak konularak tüketilmelidir.

Ağızdaki yaraların tedavisi için de kestane balının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat atılmalı ve bununla ağız iyice çalkalanmalıdır. 10 dakika beklendikten sonra ağza bir tatlı kaşığı kestane balı atılmalı ve ağız içinde iyice gezdirildikten sonra yutulmalıdır. Bu işlem iki gün boyuca tekrarlanmalıdır.

Kestane balının hastalıklara faydası sıralarınken yanık ve yara tedavisi de unutulmamalıdır. Çam ağaçlarındaki yapışkan madde alınarak 20 gramına 50 gram taze tereyağı ve 50 gram kestane balı, 50 gram bal mumu ve arı kovanında bulunan propolis kısık ateşte pişirilmelidir. Eriyen karışıma sargı bezinden kesilen yara boyutundaki bezler batırılmalı ve bu bez yaranın üstünü örtecek şekilde bağlanmalıdır. Karışım 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

Kestane balı kan dolaşımını da düzenlemektedir. Akşamları yatmadan önce ve sabah aç karnına bir tatlı kaşığı organik kestane balı tüketildiğinde kan akışı kolaylaşmakta, damar sertliği ve kandaki pıhtılaşması, damarların tıkanması önlenmekte, kolesterol düşmekte, kalbin daha düzenli atmasına yardımcı olunmaktadır. Kestane balının, sarılık, basur, prostat, halsizlik, kas ağırları, kısırlık, tansiyon, soğuk algınlığı ve grip, anfizem ve KOAH gibi hastalıkları da tedavi edici özelliği bulunmaktadır.