Kestane Balının Faydası

Kestane Balının Faydası

Kestane Balının Faydası

Kestane Balının Faydası

Kestane balının bilimsel olarak ispatlanmış ve yüzyıllardır bilinen pek çok faydası bulunur. Bunların başında üst solunum yolları enfeksiyonları ve akciğer hastalıkları gelmektedir. Son yıllarda Japonya’da yapılan araştırmalar, kestane balının kanser tedavisinde de etkin sonuç verdiğini göstermiştir.

Kestane balının faydası özellikle düzenli ve belirli miktarda tüketilmesi halinde görülür. Beklenilen sonucun alınması için her gün düzenli olarak yemek ve günde 3 tatlı kaşığını geçirmeden tüketmek gerekir.

Kestane balı tek başına tüketilebileceği gibi tarçın, zencefil, çörekotu ve elma sirkesi ile karıştırılarak farklı şikayetleri tedavi etmekte yardımcı doğal bir üründür.

Kestane balı içeriğindeki antioksidan, vitaminler ve mineraller sebebiyle ilaçla dahi tedavi edilemeyen hastalıklarda gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Üst solunum yolları ve akciğer hastalıklarının yanı sıra yüksek tansiyon, ağız içi yaraları, karaciğer yetmezliği, mide ve sindirim sistemi sorunlarında da olumlu sonuçlar veren bir gıdadır.

Bağışıklık sisteminin çökmesi sonucu karşılaşılan kan hastalıkları ve ağır enfeksiyonlarda inanılmaz sonuçların alınmasını sağlar.

Sarılık, hemoroit ve prostat gibi hastalıklardaki sağaltıcı etkisi bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Kestane balının faydası sadece gıda olarak tüketilmesi ile görülmez. Ayrıca cilt problemlerinde ve kozmetik amaçlı da kullanılır.

Tarçın ve elma sirkesi ile birlikte tüketilmesi halinde zayıflatıcı etkisi vardır.

Kısacası kestane balı pek çok fiziki ve estetik sorunun giderilmesinde etkin olarak kullanılan çok özel doğal bir mucizedir.