Kestane Balının Faydaları

Kestane Balının Faydaları

Kestane Balının Faydaları

Kestane Balının Faydaları

Kestane balının faydaları çok fazladır. Öncelikle kestane balının kasları güçlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu bal, baş, göğüs ve karın ağrılarını gidermekte, ağız yaralarını tedavi etmekte, üst solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaktadır. Kestane balının antiseptik ve antioksidan özelliği vardır. Kas ağrılarını, titremesini ve uyuşmasını önleyen kestane balı, ağrı ve sancıları azaltmakta, ağız yaralarını tedavi etmekte, akciğer hastalıklarını iyileştirmekte, bademcik iltihabını tedavi etmektedir. bağırsak gazının ve iltihabının iyileştirilmesinde etkili olan kestane balı, baş, göğüs, karın ağrılarını gidermekte, kadınlardaki adet sancıların dindirmekte,  bel ağrılarını gidermekte, beyin hastalıklarının iyileşmesini, felç ve sinir hastalıklarınım ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Cilt bozukluğu ve lekelerini tedavi edici özelliği olan kestane balı, cinsel gücü artırmakta, damar sertliği ve damar tıkanıklığını yok etmektedir. Gözlerin görme kabiliyetini artıran kestane balı, halsizlik ve yorgunluğu gidermekte, hazmı kolaylaştırmakta, kabızlığı da ortadan kaldırmaktadır.

Kestane balının faydaları bunlarla sınırlı değildir. Unutkanlık sorunlarını gideren kestane balının iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Kalp çarpıntısını gideren kestane balı, kanı temizlemekte, kemikleri güçlendirmekte, nezle ve grip ile öksürük, nefes darlığı ve astım gibi hastalıkları tedavi etmektedir. Romatizma ve siyatik gibi hastalıklarda destekleyici olarak kullanılan kestane balı, sarılık hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Kestane balının sedef hastalığını iyileştirici özeliği de bulunmaktadır.  Yapılan araştırmalarda kestane balının yara tedavisinde çok etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle antibiyotiklere karşı direnç kazanmış bakterilerin bulaştığı yaraların birkaç hafta içinde tamamen iyileştiği saptanmıştır. Kestane balının antioksidan seviyesi diğer çiçek ballarına göre yüzde 60 oranında daha yüksektir. Bu sonun da kanser riskini azaldığı belirtilmektedir. Özellikle sabahları aç karnına yarım çorba kaşığı kestane balının alınması, idrar yolları ile böbrekleri rahatlatmakta, kanı sulandırmakta, mideyi rahatlatmakta, enerji vermektedir. Kestane balının sade olarak ya da ılık su ile karıştırılarak tüketilmesi mümkündür.

Kestane balı arıların kestane çiçeklerinden elde ettikleri bir baldır. Tadı biraz acıdır ve kendine özgü kokusu vardır. Bu balın en önemli özelliği, mikrop oldurucu olmasıdır. Özellikle kış günlerinde boğaz enfeksiyonlarında ortaya çıkan en büyük sorun öksürüktür ve kestane balı, bu öksürüğün giderilmesi için tavsiye edilmektedir. Bal karbonhidrattır ve bu nedenle su tutucu etkiye sahiptir. Bu da kabızlığın tedavi edilmesini sağlamaktadır. Kestane balının faydaları arasında mide ve kemik kanserine iyi gelebildiği de bulunmaktadır. Kestane balı ile çiçek balı kıyaslandığında, kestane balında 2 kat kadar demir, 3,5 kat kadar kalsiyum, 5 kat kadar da potasyum içermektedir. Kestane balı insan sağlığı için son derece yararlı olsa da, kan şekeri düzeninde sıkıntı yaşayan kişiler ölçülü olarak tüketmelidir. Özellikle şeker hastaları, hamilelik şekeri yaşayan anne adayları, şeker hastalığı riski taşıyanlar, insülin direnci olanlar, polikistik over tanısı olan kişiler kestane balını uzmana danışarak tüketmelidir.