Kestane Balının Cilde Faydaları

Kestane Balının Cilde Faydaları

Kestane Balının Cilde Faydaları

Kestane Balının Cilde Faydaları

Bal sadece gıda olarak tüketilen bir ürün değildir. Özellikle kozmetik sektöründe de balın olağanüstü özelliklerinden faydalanıldığı bilinmektedir.

Ülkemizin nerdeyse her bölgesinde bal üretilmektedir. Her bölgenin farklı bitki örtüsü ve faunası olduğundan, her yöreye özgü bal da farklı içerikler taşır.

Ülkemizde üretilen ballar en genel anlamda çiçek balı ve çam balı olarak iki isim altında toplanmaktadır.

Çam balı içeriğindeki reçine sebebiyle genellikle yağlı ciltlerin sorunları için kullanılan bal çeşididir.

Çiçek balları ise daha çok normal ve kuru ciltlerin sorunlarında kullanılmaktadır.

Kestane balının cilde faydaları konusunda bilgi vermeden önce kestane balının çiçek balları kategorisinde yer aldığını belirtmekte fayda vardır. Dolayısı ile daha çok kuru ve normal ciltler için tercih edilmesi gereken bir bal çeşididir.

Kestane balında bulunan aminoasitler, B ve C vitaminleri ve fruktoz cilt tarafından kolayca emildiği için cildin parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca kestane balında yoğun olarak bulunan antioksidanlar özellikle cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Sivilceli ciltlerde, bir tatlı kaşığı kestane balı, bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı zeytinyağı karışımı ile yapılan maske inanılmaz sonuçlar vermektedir.

Tahriş olmuş ciltlerde, tahriş olan bölgeye bir miktar kestane balının sürülmesi halinde cilt anında yumuşar ve yatışır.

Ciltteki kan akışını hızlandıran kestane balının en önemli etkilerinden biri de cildi yoğun bir şekilde nemlendirmesidir.

Kestane balının cilde faydalarını görebilmek için içeriğindeki maddeler referans alınarak her cilt sorunu için farklı maske karışımlarının uygulanması mümkündür.