Kestane Balı

Kestane Balı

Kestane Balı

Kestane Balı

Kestane balı, deli bal veya acı bal olarak da tanınmaktadır. Karadeniz yöresine ait olan bu bal, arılar tarafından kestane çiçeğindeki nektardan üretilmektedir. Bu balın bir çok hastalığa karşı doğal ilaç olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olarak üretilen, ancak Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde de üretimi olan kestane balının kokusu ve tadı, diğer ballara göre daha farklıdır. Kestane balının alternatif tıpta çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Başta öksürük olmak üzere astım, bronşit ve nefes darlığı solunum yolları hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu söylenen kestane balının doğal antibiyotik olarak tanımlanması da söz konusudur. Kestane balının sabah uyanıldığında ılık suyun içine bir tatlı kaşığıyla açılıp sıvı olarak tüketildiğinde çok daha faydalı olduğu söylenmektedir. Soğuk algınlığında ılık suyun içine konulan bala bir ila iki damla da limon damlatıldığında, ilaca gerek kalmadan kısa bir süre içinde iyileşme görüldüğü belirtilmektedir ancak soğuk algınlığı da olsa öncelikle modern tıptan yararlanmak gereklidir. Kestane balının yararlarından biri de ağrı ve sancıların gidermesidir. Yapılan araştırmalara göre kalsiyum, potasyum, mangan ve bakır oranının çiçek balına göre daha fazla olduğu saptanan kestane balının, cinsel gücü artırdığı da belirtilmektedir. Ancak hastalıklara iyi gelmiş olsa da kestane balının günlük bir ila iki kaşıktan fazla tüketilmemesi gereklidir. Özellikle “deli bal” olarak nitelendirilen kestane balının fazla tüketilmesi durumunda baş dönmesi gibi pek çok soruna yol açabilmektedir. Kestane balının ciddi alerjik rahatsızlıklar yaratabileceği konusunda bulgular ve görülen vardır.

Kestane balı, çok sayıda hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca doğru dozda alındığında mestane balının şeker hastaları için tehlikeli olmadığı da belirtilmektedir. Ancak bu dozun mutlaka uzman bir hekim tarafından belirlenmesi gereklidir. Hastanın kendine göre bir doz belirlemesi, kötü sonuçlara neden olabilmektedir. Kestane balının artrit hastalığına şifa olduğu söylenmektedir. Bu hastalıktan şikayeti olanların destekleyici tedavi için kestane balını kullanması tavsiye edilmektedir. Kestane balını ılık su içine koyup üzerine de toz tarçın eklendikten sonra elde edilen kremle vücudun ağrıyan yerlerine masaj yapıldığında, kısa süre içinde içerisinde ağrının azaldığı görülmektedir. Artriti olan kişiler bir bardak sıcak su içerisinde 2 kaşık kestane balını ve bir çay kaşığı toz tarçını eriterek günde iki kez alabilmeleri mümkündür. Özelikle bu karışım düzenli olarak alındığında, kronik atrit hastalarının bile tedavi imkanının bulunduğu ifade edilmektedir. Yapılan araştırmalarda, kahvaltı öncesi bir yemek kaşığı bal ve yarım çay kaşığı toz tarçın tüketen 200 hastadan 73’ünün ü bir hafta içerisinde sağlıklarına kavuştuğu, kalan hareket edemeyen hastalar ise bir aylık süre içinde tedavi olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak bu araştırmalar tıp çevreleri tarafından yapılmıştır ve yalnızca kestane balının kullanılması ile bu sonuca ulaşmak mümkün değildir. Kestane balının destekleyici olarak kullanılması gereklidir.

Kestane balı ve tarçın karışımı düzenli olarak kullanıldığında bağışıklık sistemi güçlenmekte, vücut bakteri ve virüs saldırılarına karşı kendisini çok daha iyi korumaktadır. Kestane balının düzenli olarak kullanılması, akyuvarlar içerisindeki bakteriler ve virüslerle savaşan korpuskülleri de güçlendirmektedir. Kestane balını diş ağrısına da iyi geldiği söylenmektedir. Ancak bu ve benzeri tüm hastalıklara iyi gelen kestane balının doğal olanıdır. Doğal bal, arının tamamen kendi becerisi ile yaptığı baldır ve bu bala insan müdahale etmemektedir. Bala tadını veren şeker değil kestane çiçeğinin nektarının tadıdır. Asla şeker bulunmamaktadır. Güç kazanmak, hastalıklardan şifa bulmak için mutlaka organik kestane balının tüketilmesi gereklidir.