KESTANE BALI ZENCEFİL LİMON İLE ÇOCUKLARDAKİ NEZLE VE GRİBİN TEDAVİSİ

kestane-baliKış mevsiminin kaçınılmaz hastalıkları olan grip ve nezleden en çok çocukların etkilendiği bir gerçektir. Hem hastalığa yakalanma ihtimallerinin daha yüksek oluşu hem de yetişkinlerden çok daha fazla etkilenmeleri sebebiyle grip ve nezle çocuklar için ciddi sıkıntı yaratır.

Kış aylarının rutini haline gelen bu hastalıkla mücadele etmek için çok farklı yöntemler ve ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak söz konusu çocuklar olunca genellikle ilaçsız, doğal yöntemlerle uygulanan çözümler tercih edilmelidir.

Grip ve nezle gibi enfeksiyon doğuran veya enfeksiyonla gelişen hastalıklar için genellikle antibiyotik ilaçlar kullanılır. Günümüzde antibiyotikler her yaştan insanın sıklıkla başvurduğu ve enfeksiyon sorununu çözen en pratik tedavi yöntemidir. Ancak antibiyotiklerin faydası kadar zararı olduğu da bilinir. Sıklıkla antibiyotik kullanımı uzun vadede vücudun bağışıklık sistemine zarar verir. Her ne kadar farmakolojide yeni tür ve özelliklerde antibiyotikler keşfedilmeye devam etse de insan metabolizması bilimsel gelişmelerden çok daha hızlı değişmektedir.Bunun yanında enfeksiyonlara sebep olan bakteri ve virüslerin kullanılan antibiyotiklere direnç kazanması ve form değiştirmesi sanıldığından daha çabuk ve kolaydır. Dolayısı ile alınan her antibiyotik bir süre sonra etkisizleşmekte ve hastalığı tedavi etmekten uzak olduğu kadar karaciğerde birikmeye bağlı sorunlar, böbrek yetmezliği ve obezite gibi sonuçlara yol açmaktadır.

Çocuklarda görülen grip ve nezle hastalıklarında tedavi sağlanması ve semptomların etkisinin kısa sürede azaltılması için başvurulacak en etkili ve zararsız yöntem doğal çözümlerdir. Kaldı ki doktorlar da bu tür hastalıklar için genellikle doğal yöntemlerle tedaviyi tavsiye etmektedir.

Grip ve nezle için tavsiye edilen ve etkisi ispatlanmış en doğru bileşim ise kestane balı, zencefil ve limon karışımıdır.

  • Kestane balının içeriğindeki maddelerin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ispatlanmıştır. Dünyada tedavi amaçlı kullanılan birkaç baldan birisidir. Özellikle çocukların sağlıklı büyümeleri ve bağışıklık sistemini güçlendirmeleri için kullanılan kestane balının düzenli olarak tüketilmesi doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.
  • Zencefil de bileşimindeki maddeler sayesinde çok ciddi hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde kullanılmasının yanında bağışıklık sistemini güçlendirici ve anti bakteriyel özelliği sebebiyle asırlardır başvurulan doğal bir mucizedir.
  • Limon, zengin C vitamini içeriği ve sitrik asidin mikrop öldürücü etkisi ile yüzlerce yıldır soğuğa bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir meyvedir.

İşte bu üç olağanüstü gıdanın bir araya gelmesinin grip ve nezle tedavisinde etkili olmaması elbette ki düşünülemez. Antibiyotikten çok daha etkili bu formül sayesinde çocuğunuzun inanılmaz bir şekilde düzelme gösterdiğini ve iyileştiğini göreceksiniz.

Ayrıca öksürük ve balgam probleminde de etkili olan bu üçlü doğru şekilde bir araya getirildiğinde grip ve nezle için kullanılan tüm antibiyotiklerden daha etkili bir tedavi sağlar.

Kestane balı, zencefil ve limon karışımı kürü için öncelikle söylememiz gereken şey balın gerçek kestane balı olup olmadığına emin olmanızdır. Diğer ballar da çok etkili sonuç vermekle birlikte çok daha özel içeriğe sahip olan kestane balı bu bileşimin etken maddesini oluşturur. Kestane balının şifalı ve olağanüstü etkisi asırlardır bilinmektedir. Pek çok hastalığın tedavisinde ve koruyucu olarak kullanılan kestane balı doğanın en özel armağanlarından biridir.

Ayrıca çocuğunuz taze zencefil yeme konusunda sorun yaşamıyorsa taze zencefil kullanılması şifasının tam olarak görülmesini sağlayacaktır. Karışıma taze zencefili rendeleyerek eklemeniz halinde etkisi daha fazla ve hızlı olacaktır. Ancak çocuğunuz taze zencefili yemekte zorlanıyorsa yerine toz zencefil kullanmanız da mümkündür.

Gelelim şifalı formüle;

Elinizdeki malzemenin miktarına uygun olarak istediğiniz büyüklükte bir kavanozun içine,

  • Yarısına kadar rendelenmiş veya toz zencefil
  • Kabuğu soyulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve küçük küçük doğranmış bir adet limon
  • Bunların üzerini kapatacak kadar kestane balı

koyarak bir kaşık veya karıştırıcı yardımı ile karıştırıp kapağını kapatarak buzdolabında saklayın. Bu şekilde hazırlayıp buzdolabında saklayacağınız karışım yaklaşık 3-4 ay bozulmadan bekleyebilir.

Kullanılacağı zaman bu kavanozdan bir yemek kaşığı alarak bir bardağa koyup üzerine isteğe bağlı olarak sıcak su veya sade maden sodası ile bir dilim limon eklenerek içilmesi veya kaşıkla yenilmesi mümkündür.

Ancak çocuğunuz için bu formülü uygulayacaksanız 1 yaşından büyük olması gerekir. 1 yaşından küçük çocuklara kestane balı verilmesi tavsiye edilmemektedir.

7 yaşından küçük çocuklar için her seferinde 1 çay kaşığı ve günde 3 kereden fazla vermemeye dikkat edilmesi gerekir.  Bunun yanında kestane balı, zencefil ve limondan oluşan bu kür genel olarak etkili bir formül olmakla birlikte çocuğunuzun içeriğindeki maddelerden birine karşı alerjisi olabileceğini de göz önünde bulundurarak böyle bir takviye vermeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.