Kestane Balı Zencefil Karışımı

Kestane Balı Zencefil Karışımı

Kestane Balı Zencefil Karışımı

Kestane Balı Zencefil Karışımı

Kestane balının farklı bitkilerle veya baharatlarla karıştırılması halinde pek çok farklı ve faydalı etkisi vardır. Kestane balı ve tarçının karıştırılması zayıflama diyetlerine yardımcı olduğu gibi kestane balı zencefil karışımının da pek çok faydası görülmektedir.

Örneğin; kestane balı, zencefil ve çörekotunun karışımının kuvvet verici ve iştah açıcı etkisi vardır. Bu karışım aynı zamanda mide yanmalarına ve alerjiye iyi gelir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, soğuk algınlığı, sinüzit, akciğer hastalıkları ve kronik öksürükte faydalı sonuçlar yaratır. Ayrıca karaciğer tahribatına, kansere, şeker hastalığına, nefes darlığına ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Bu karışımı hazırlamak için öncelikle çörek otunun dövülerek ya da bir parçalayıcı vasıtasıyla öğütülmesi ve beklenmeden bal ve rendelenmiş zencefil ile karıştırılması gerekir. Doğru oran 1 kg kestane balına 200 gram çörek otu uygulamasıdır. Bu karışım üstü temiz bir bezle örtülerek 3 gün kadar buzdolabında bekletildikten sonra günde 3 kere aç karnına birer tatlı kaşığı yenilmelidir.

Kestane balı zencefil karışımı annelerimizin de sıklıkla uyguladığı bir kış ilacıdır. Grip, nezle gibi rahatsızlıklarda ve sinüzit gibi soğuğa bağlı daha ciddi hastalıklarda tedavi edici özelliği asılardır bilinmektedir.

1 yaşından büyük çocuklarda görülen balgamlı öksürükte de kestane balı ve zencefili karıştırarak günde 1 tatlı kaşığı yedirilmesi halinde 1 hafta içinde şikayetin ortada kalktığına tanık olabilirsiniz.