Kestane Balı Üretimi

Kestane Balı Üretimi

Kestane Balı Üretimi

Kestane Balı Üretimi

Karadeniz Bölgesi’nde yetişen kestane ağaçlarının çiçek özlerinden üretilen kestane balı, özellikle Kastamonu yöresinde yaygındır. İnebolu’nun yüksek dağlarında gerçekleştirilen kestane balı üretimi, yüzde 100 organiktir. Mayıs ve haziran aylarında açan kestane çiçeklerden elde etilen bu bal, halk arasında “acı bal” ya da “deli bal” olarak da nitelendirilmektedir ve diğer ballardan farklıdır. Rengi, diğer ballara göre koyu olan kestane balının kokusu daha keskindir. Bu balın üretimi titizlik isteyen bir konudur ve sağlıklı kestane balının tamamen doğal olması gereklidir. Tamamen doğal olan, arıların kestane çiçeklerinden aldığı nektarla üretilen bu balın üretilmesindeki en öneli faktör hava şartlarıdır. Havanın yağışlı ya da kurak olmaması gereklidir ve böyle hava şartları İnebolu’da bulunmaktadır. Bu nedenle İnebolu’da üretilen kestane balının kalitesi çok daha yüksektir. Firmamız, bu yüksek kalitede balın üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir.

Havanın yağışlı olması durumunda kestane çiçeklerin nektarı yıkanmakta, kurak olduğunda ise çiçek ballanmadan solmaktadır. Her yıl aynı verimin alınmaması söz konusu olmaktadır ve bu nedenle kestane balı üretimi yıldan yıla farklılık göstermektedir. Ancak bu farklılık kalitede değil, miktardadır. Bazı yıllar kestane balı çok fazla üretilebilirken, bazı yıllarda daha az üretim öz konusu olabilmektedir. Kestane çiçeği mevsiminde uygun kolonilerin hazırlanması gereklidir. Kestane çiçeği, açtıktan birkaç hafta sonra ballanmaya başlamaktadır. Arılar da ballanan çiçeklerden önce polen sonra da nektar toplamaya başlamaktadır. Arıların gün boyunca topladıkları nektarlardan bir kısmı bal olmaktadır. Ayrıca balın kıvamında olabilmesi için kovanlar özel havalandırma sistemi ile havalandırılmalıdır. Bal üretim aşaması yaklaşık olarak bir aydır. Ayrıca bazı ballar daha tatlıdır. Bunun nedeni, toplanan nektarlardır.

Kestane balı şifa balı olarak nitelendirilmektedir. Bunun nedeni, kestane balının tamamen doğal şartlarda üretilmesidir. Firmamız tarafından gerçekleştirilen kestane balı üretimi, tamamen doğal şartlarda gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle mikroplara karşı vücudun direncini artırıcı özelliği bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren kestane balı, yanık tedavisinde de kullanılmaktadır. Kestane balı; sodyum, potasyum, kalsiyum, mangan ve demir açısından da diğer ballara oranla çok daha iyi bir kaynaktır. Kestane balının soğuk ortamda şekerleşmesi söz konusu değildir. Ancak bu balın yoğun güneş ışığından ve nemden korumak gereklidir.