Kestane Balı Tarçın

Kestane Balı Tarçın

Kestane Balı Tarçın

Kestane Balı Tarçın

Kestane balının şifalı etkilerini saymakla bitirmek mümkün değildir. Bunun yanında doğanın bir diğer mucizesi olan tarçının da inanılmaz faydaları bilinmektedir.

Bu iki çok değerli hediyeyi bir araya getirince elde edilen sonuçlar ise mucize gibidir. Kestane balı ile tarçını karıştırarak elde edebileceğiniz bu formüllere birkaç örnek;

1- Bağışıklık sistemi hastalıklarında güçlendirici ve bakterilere karşı koruyucu etkiye sahiptir. İmmün sistemin çökmesi ile ortaya çıkan başta kan hastalıkları ve enfeksiyonlar için kestane balı tarçın ikilisi kadar etkili başka bir doğal yöntem yoktur.

2- İki çay kaşığı tarçın ile bir tatlı kaşığı kestane balını karıştırarak ılık suya ekleyip içmeniz halinde idrar yolu enfeksiyonlarından ve idrar kesesindeki bakterilerden kurtulmanız mümkündür.

3- Bir kaşık tarçınla bir kaşık bal eşit oranda karıştırılıp her gün yenilmesi halinde kanseri önlemede ve tedavide etkili sonuçların ortaya çıktığı, kemoterapi sürecinde de hastaya direnç verdiği bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır.

4-Üç tatlı kaşığı toz tarçın ile iki tatlı kaşığı kestane balı karıştırılarak ılık su içinde eritip içildiğinde birkaç saat içinde kandaki kolesterolün %10 oranında düştüğü tespit edilmiştir. Bu uygulamanın günde 3 kere tekrarlanması halinde kolesterol düzeyi belli bir seviyede seyretmektedir.

5-Bir kaşık kestane balı ile çeyrek tatlı kaşığı toz tarçının karıştırılarak günde 3 defa yenilmesi halinde kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüzite iyi geldiği bilinmektedir.