Kestane Balı Şekerlenir mi?

Kestane Balı Şekerlenir mi?

Kestane Balı Şekerlenir mi?

Kestane Balı Şekerlenir mi?

Yapılan araştırmalara göre koyu renkli ballarda potasyum, demir, bakır, manganez, magnezyum ve kükürt gibi mineraller diğer ballara göre daha fazladır. Bu maddeler özellikleri sebebiyle kristalizasyona engel olmaktadır. Bu sebeple koyu renkli bir bal olan kestane balının açık renkli ballara göre daha az şekerlendiği bilinmektedir.

Kestane balı şekerlenir mi sorusuna içeriğindeki şeker bileşiminin yani glikoz ve fruktoz oranlarına göre cevap vermek gerekir. Çünkü glikoz ve fruktoz oranları balın işlenmesi ve depolanması sırasında maruz kaldığı sıcaklığa bağlı olarak farklılık gösterir.

Bala uygulanan veya maruz kaldığı ısı fruktoz oranını düşürürken glikoz oranını artırabilir. Glikoz oranının artması da şekerlenmeye sebep olur.

Eğer balın bileşimindeki şeker üzüm şekeri ise daha kısa sürede ve daha fazla şekerlendiği görülmektedir. Fruktoz denilen meyve şekerleri ise daha geç şekerlenmeye sebep olur.

Bal öncelikle bulunduğu kabın alt tarafından şekerlenmeye başlar. Üst kısmı ise daha sıvı ve berrak halde kalır. Bu haldeki bala bakarak alt kısmının üzüm şekeri, üst kısmının meyve şekeri olduğunu söylemek mümkündür. Bir süre sonra üst kısımda bulunan meyve şekeri de kristalleşir.

Aslında kestane balı şekerlenir mi diye endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü tüm uzmanların ortak görüşü gerçek balın şekerlenmesinin normal olduğu yönündedir. Aldığınız kestane balının şekerlenmesi halinde balınızın gerçek kestane balı olduğu konusundaki endişelerinizi de gidermiş olursunuz. Şekerlenmiş kestane balını yeme konusunda herhangi bir tereddüt yaşamanıza gerek yoktur.