Kestane Balı Satışı

Kestane Balı Satışı

Kestane Balı Satışı

Kestane Balı Satışı

Kestane balı satışı ciddiyet isteyen bir süreçtir. Kestane balı, balarıları tarafından kestane çiçeklerinin özlerinden toplanarak üretilen bir gıda maddesidir. Üretimimiz olan balda kesinlikle insan müdahalesi bulunmamaktadır. Bütün yiyeceklerin en safı alan bal tamamen doğal olarak üretildiğinde içinde bakterinin bulunması imkansız olmaktadır. Balın dayanıklılığı da çok fazladır. Mısır’da 3 bin 300 yıllık mezarda rengi kararmış ve sertleşmiş bal bulunmuştur. Bu bal incelendiğinde saflığını kaybetmediği ortaya çıkmıştır. Balda hile yapıldığında kolayca ortaya çıkmaktadır. Hileli bal sulandırıldığında hemen bozulmaktadır. Ayrıca bal mumunun birebir taklit edilmesi de söz konusu değildir. Bal genel olarak saydamdan başlayıp, koyu kırmızıya kadar giden, sarı, kehribar, kahverengi yeşilimsi ve kırmızımsı renklerdedir.

Her balın kendine has tadı vardır. Kestane balının tadı, kestaneyi andırmaktadır. Balların antibakteriyel özelliği bulunmaktadır. Bu özellik nedeni ile de balın içinde mikroorganizmanın yaşaması mümkün değildir. Son yıllarda dünyanın hemen her ülkesinde, hızlı bir gelişme gösterin arı ürünleri ile tedavi olarak adlandırılan “apiterapi”de; arı zehri, propolis, arı sütü ve polenin yanı sıra bal da kullanılmaktadır. Balı depolanması da önemlidir. Sağlıklı kestane balı satışı da kaliteli depolanması sonucu olmaktadır. Satışını yaptığımız kestane balı, uygun şartlarda ve standartlarda depolanmaktadır. Depolama yerinin sıcaklığı, nemi, ambalaj kaplarının özelliği ve depolama süresi önemlidir. Bu detaylar standartlara uygun olduğunda balın kalitesi bozulmamaktadır. Isıtılan ve bekletilen ballarda renk koyulaşması görülmektedir. Depolama işleminde sıcaklığı 11 derece altına düşmesi durumunda fermantasyona neden olan mayaların etkinliği de durmaktadır. Bu nedenle balda istenmeyen özelliklerin meydana gelmesini önlemek için soğuk yerlerde depolanması ve havadaki nemi çekememesi için de ağzı sıkıca kapatılmış kaplarda saklanması şarttır.

Bal için en uygun ambalaj kabı da kapaklı cam kavanozlar olmaktadır. Çünkü bal, asitli yapıya sahiptir ve bu nedenle plastik malzemelerle reaksiyona girebilmektedir. Bu da balın kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Ambalajlanmış balların oda sıcaklığında tutulması tavsiye edilmektedir. Oda sıcaklığında muhafaza edilen ballarda, diyastaz ve invertaz enzimleri de azalmaktadır. Balın, içeriğinin düşmesini önlemek için de depolama yerinin sıcaklığının düşürülmesi şarttır. Firmamız, belirtilen şartlarda kestane balı satışı yapmaktadır.