Kestane Balı Özellikleri

Kestane Balı Özellikleri

Kestane Balı Özellikleri

Kestane Balı Özellikleri

Kestane balı sodyum, fosfor, demir ve kalsiyum gibi mineralleri içerir. Bunun dışında B ve C vitamini yönünden en zengin gıdalardan biridir. Antioksidan ve antienflamatuar etkisi sayesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Antibiyotik tedavisi gerektiren durumlarda, özellikle antibiyotiğe karşı direnç geliştiren bakterilerle savaşta kestane balı kadar etkili başka bir doğal gıda bulunmamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ve üst solunum yolu ve akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan etkili bir besindir.

Kestane balı özellikleri denilince akla ilk gelenler bunlar olmakla birlikte kestane balı ayrıca;

Koyu kıvamlı ve koyu renkli bir baldır. Yenildiği zaman ağızda buruk bir kestane tadı bırakır. Diğer ballara göre acımsı bir aroması vardır.

Diğer ballara göre daha etkili bir bal olduğundan belli bir miktarın üzerinde tüketilmesi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kestane balı çiçek ballarına göre daha fazla demir, bakır, mangan, çinko, sodyum, potasyum ve kalsiyum içermektedir.

Doğal kestane balını üreten arılar üretim esnasında balın içine bir miktar glikoz oksidaz enzimi de ilave etmektedir. Glikoz oksidaz ise hidrojen peroksit içerdiğinden yaraların iyileştirilmesinde kısa sürede sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Kestane balı özellikleri deyince bahsedilmesi gereken bir diğer konu orta yaş ve üstü kadınları yakından ilgilendirmektedir. Kestane balı içeriğinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum sebebiyle kemik gelişiminde etkili olduğu kadar osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde de kayda değer sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Tüm bu iyileştirici veya önleyici faydalarını görmek için günde bir tatlı kaşığı kestane balı tüketmeniz yeterlidir.