Kestane Balı Nereden Alınır?

Kestane Balı Nereden Alınır?

Kestane Balı Nereden Alınır?

Kestane Balı Nereden Alınır?

Kestane balı, bitki örtüsünün büyük kısmı kestane ağacı olan Karadeniz Bölgesi’nde daha fazla üretilir. Aslında ülkemizde üretilen kestane balının nerdeyse tamamına yakını Karadeniz Bölgesi’nden elde edilmektedir.

Sınırlı bir mevsimde ve sınırlı bir bölgede üretilen kestane balının üretim kapasitesi de düşüktür. Karadenizli yerli bal üreticileri tarafından, 1000-1200 metre yükseklikteki sık kestane ormanlarında ve zor koşullarda üretilen saf bir baldır.

Bu sebeple kestane balı nerden alınır sorusuna verilecek en doğru cevap Karadenizli yerli üreticilerin ballarını satan firmalardan almak olacaktır.

Kestane balı üreten yerli üreticiden alınan ballar, sıhhi tesislerde el değmeden süzülerek şişelenir. Karakovan kestane balının süzülmesi mümkün olmadığı için petek halinde satılmaktadır.

Kestane balı nerden alınır diye bir araştırma içindeyseniz, bizzat yerli üreticiden balı alıp en sıhhi koşullarda şişeleyen ya da paketleyen firmaları tercih etmemiz en doğrusudur. Çünkü kestane balının üreticiden alınıp sofranıza gelene kadar geçen serüveninde zincire eklenen her yeni kişi veya firma, kestane balına çeşitli hilelerin ve katkı maddelerinin eklenmesine sebep olabilmektedir. Özellikle bal ithalatının serbest bırakılmasından bu yana Gürcistan’dan getirilerek kestane balı adı altında satılan balların çoğu kestane balı olmadığı gibi aslında bal niteliği de pek bulunmamaktadır.

Bu sebeple alacağınız kestane balının pazarlayan firma ile temasa geçerek bilgi almanız içiniz rahat bir şekilde kestane balı tüketmenizi sağlayacaktır.