Kestane Balı Nedir?

Kestane Balı Nedir?

Kestane Balı Nedir?

Kestane Balı Nedir?

Kestane kayıngiller ailesinden olan Castanea cinsi ağaçların meyvelerine verilen isimdir. Yiyecek olarak tüketilen meyveleri yanında, ağacın odunundan da faydalanılmaktadır. Dünya üzerine özellikle Kuzey Yarımkürede görülen bu ağacın 10 türü bulunur. Türkiye’de de bol yağışlı ve serin iklime sahip Karadeniz bölgesinde daha sık rastlanılır. Ülkemizde görülen türüne Anadolu Kestanesi denilmektedir.

Kestane ağacı genellikle Mayıs-Haziran aylarında çiçek açar. Yaklaşık 30-40 gün kadar çiçekli kaldıktan sonra meyve haline gelir.

Kestane balı nedir diye merak ediyorsanız, işte bu kısacık dönemde arıların kestane çiçeklerinden topladığı polen ile üretilen bir mucizevi bir besindir diyebiliriz.

Kestane balı kestane çiçeklerinin nektarından üretildiği için tadı da belirgin bir şekilde kestane aroması içerir. Koyu kıvamlı ve koyu renklidir.

Antiseptik içeriği sebebiyle özellikle enfeksiyonlarda çok ekili olduğu bilinir. İmmün sistem hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıkları, ağız içi yararlar, mide sorunlarında şifalı etkileri vardır.

Doğal Kestane balı nedir sorusunda gerçek kestane balı nedir şeklinde başka bir soru ile cevap aramamız daha doğru olur. Gerçek kestane balı, bir miktar deli bal muhteviyatı da taşıyan baldır. Çünkü deli balın elde edildiği Orman Gülü bitkisi genellikle kestane ormanlarında görülür. Bu sebeple her gerçek kestane balının biraz deli bal, her deli balın da bir miktar kestane balı içermesi normaldir.

Yani kestane balı içeriğinde bir miktar Orman Gülü bitkisi nektarı da bulunan baldır diyebiliriz.