Kestane Balı Nasıl Yapılır?

Kestane Balı Nasıl Yapılır?

Kestane Balı Nasıl Yapılır?

Kestane Balı Nasıl Yapılır?

Karadeniz Bölgesi’nde yetişen kestane ağaçlarındaki çiçek özlerinin arılar tarafından toplaması ile oluşan kestane balı, birçok yerde üretilmektedir. Ancak Kastamonu’nun İnebolu ilçesinin yüksek zirvelerinden insan müdahale olmadan sadece arıların çabası ile üretilen bal, hem güçlendirici hem de birçok hastalığı tedavi edicidir. Kestane balı halk arasında acı bal olarak adlandırılmaktadır ve kokusu da kestaneyi andırmaktadır. Kestane balının tadı, rengi, kokusu ve kıvamı ile diğer ballardan ayrıdır. Peki, kestane balı nasıl yapılır? Öncelikle doğal kestane balının yapımında sadece arılardan yararlanıldığı bilinmelidir. Petek de sentetik bir ürün değil arıların kendi oluşturduğu bir üründür. Dolayısı ile bu özelliği ile kestane balı sağlık açısından son derece önemlidir. Kestane balının üretimindeki bir başka etkili unsur da hava sıcaklığıdır. Hava ne yağışlı ne de kurak olmalıdır. Yağmurlu havalarda çiçeklenin nektarı yıkanmakta, kurak havalarda ise çiçek ballanmadan solmaktadır. Her iki durumda da arıların bal toplayacağı kestane balı çiçeğinin olmayacağı anlamına gelmektedir. Hava koşullarına göre hareket edildiği için de her yıl aynı verimin alınması mümkün olmamaktadır.

Kestane balı nasıl yapılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Öncelikle kestane çiçeği mevsimine uygun koloniler hazırlanmalıdır. Kolonilerin güçlü olması gereklidir. Kestane çiçeği sonra birkaç hafta içinde ballanmaya başlamaktadır. Böylece arılar çiçeklerden polen toplamaya başlamaktadır. Polenin ardından arılar nektar toplamaktadır. Gün boyu toplanan nektarlardan sadece bir kısmı bal olmaktadır. Peteklerin üstünün mutlaka kapakla ötülmelidir. Arıların kendi havalandırma sistemi vardır ve böylece bal, zaman içinde kıvamını almaktadır. Bu üretim aşaması da yaklaşık olarak bir ay sürmektedir. Kestane balının üretiminin zamana yayılması ve zahmetli olması da fiyatlarının diğer ballara göre daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Kestane balı şifalı bal olarak nitelendirilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren kestane balının tedavi etme özelliği bulunmaktadır. Astım, bronşit, solunum yolları enfeksiyonları ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan kestane balının yanık tedavisinde de tedavi edici özelliğinin bulunduğu belirtilmektedir.

Kestane balı alınırken güven önemlidir ve kestane balı nasıl yapılır diye de araştırma yapılması tavsiye edilmektedir. Sağlıklı ve doğal kestane balına sahip olmak için en kolay yol, üreticiden almaktır. Firmamız, kestane balı üreticidir. Üretilen her bal da yüzde 100 organiktir.