Kestane Balı Nasıl Üretilir?

Kestane Balı Nasıl Üretilir?

Kestane Balı Nasıl Üretilir?

Kestane Balı Nasıl Üretilir?

Kestane balı, Karadeniz Bölgesi’nin doğal bitki örtüsü olarak nitelendirilen kestane ağaçlarından üretilmektedir. Kestane balı nasıl üretilir sorusu sorulduğunda, kestane ağaçlarının mayıs ve haziran aylarında açtığı çiçeklerden üretilir denilmektedir. Bu balın yüzde 100 doğal olması önemlidir. Organik kestane balı birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kestane balı halk arasında acı bal ya da deli bal olarak nitelendirilmektedir. Bu balın tadı, diğer ballara göre biraz daha acımtırak, daha koyu renkli ve kokusu daha keskindir. Kestane balı ülkemizde birçok yerde üretilmektedir ancak Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki dağların zirvesinden elde edilen balın yüzde 100 organik olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Firmamız, insan müdahalesi olmadan tamamen doğal yollarla üretilen kestane balının üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir.

Kestane balı çok daha fazla insan tarafından bilinmektedir ancak üretim kapasitesi sınırlıdır. Çünkü üretim aşamasında herhangi bir katkı maddesi kullanılmamakta, sadece arıların kendi çabaları ile üretim gerçekleştirilmektedir. Bu da kestane balının üretiminin belli bir seviyede kalmasına neden olmaktadır. Hal böyle olunca da diğer ballarla arasında fiyat farkı olması kaçınılmazdır. Kestane balı nasıl üretilir diye araştırma yapıldığında genellikle hepsinin doğal yöntemlerle üretildiği belirtilmektedir. Ancak bazı durumlarda özellikle balmumunun parafinden yapıldığı bilinmektedir. Bu da balın organik bal olmaksan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Firmamız tarafından üretilen ballardaki balmumu da arılar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle yüzde 100 organik bal olduğu çok rahat bir şekilde söylenebilmektedir. Yapılan araştırmalar da üretilen ve satışa sunulan balların tamamının doğal olduğunu ortaya koymuştur.

Kestane balı üretiminde her yıl aynı şekilde verim alınmasını beklemek hatadır. Hava şartlarına bağlı olarak kestane balı üretiminde değişiklikler olmaktadır. Bazı yıllar bal çok fazla üretilebilirken, bazı yıllarda da ihtiyaca cevap veremeyebilmektedir. Bu da doğal olarak bal fiyatlarına yansımaktadır. Kestane balı nasıl üretilir sorusu da çok sık sorulmaktadır. Kestane çiçeği açtıktan bir hafta kadar sonra ballanmaya başlamakta, dolayısıyla arılar kestane çiçeklerinden önce polen sonra da nektar almaktadır. Sonrasında arılar bunu kovanlardaki kendi hazırladıkları peteklere yerleştirmektedir. Kestane balı üretiminin bir aylık zaman diliminde tamamlandığı da bilinmelidir.