Kestane Balı Kovanı

Kestane Balı Kovanı

Kestane Balı Kovanı

Kestane Balı Kovanı

Kestane balı kovanı, eski adıyla “karakovan balı” olarak bilinmektedir. Bu bal, koyu kahverenginde, hafif buruk ve biraz acı tadıyla öne çıkmaktadır. Kokusu, kestane çiçeğine benzemektedir. Kestane balı, halk arasında deli bal olarak bilinmektedir. Bu bal, görüntüsü ve kokusu ile diğer ballardan kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Kestane balı, balarıları tarafından kestane çiçeği nektarından elde edilmektedir. Bu balda demir, kalsiyum, fosfor, sodyum gibi mineraller ve vitaminler bulunmaktadır. Baldaki doğal şeker oranı ise düşüktür. Balı ve peteği arı tarafından yapılan kestane balının sağımı ise yılda bir kere yapılmaktadır. Firmamız tarafından üretilen ve satılan kestane balı, doğal ortamda üretilmekte, hiçbir tarımsal ilaçlama yapılmamaktadır. Bu bal, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesindeki yüksek yerlerdeki kestane ağaçlarının çiçeklerinden insan müdahalesi olmadan üretilmektedir. Uygun koşullarda saklandığında uzun yıllar bozulmadan kalabilen kestane balının organik olanları satın alınmalıdır.

Firmamız tarafından üretilen ve satışa sunan kovan da tamamen doğaldır. Kovan içindeki bal ve petek arılar tarafından yapılmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır. Kestane balı kovanı, ıhlamur ağacının oyulması ile elde edilmektedir. Bu kovanlar arıların tercih ettiği kovanlardır ve koloni kurma yuvaları haline gelmiştir. Kovanın konulduğu ağacın yanı sıra ağacın konumu ve kovanın yönü ile çevresindeki bitki şekillenişi gibi etkenler, öncü arıların yer seçmesinde önemlidir. Günümüzde kara kovan arıcılığı çok az kişi tarafından yapılmaktadır. Bu arıcılık türü genel olarak yerini fenni kovan arıcılığına bırakmıştır. Doğal kestane balında balarısı, kovanda yapacağı bal için gerekli tüm unsurları kendisi oluşturmaktadır. Buna balmumu olarak bilinen tüm tabaka da dahildir. Fenni kovanlarda ise arı petek gözeneklerini hazır çerçevenin içinde film tabakası gibi bir tabakanın üzerine örmektedir. Ancak buna yüzde yüz organik demek söz konusu değildir.

Kestane balı kovanı insan eliyle şekillense de içindeki petek ve bal, arılar tarafından yapılmaktadır. Kovanın yapılma nedeni de arıların gelip yaşaması içindir. Bu sayede bal üretimi gerçekleşmektedir. Firmamız sağlıklı bal kovanları kullanmaktadır. Kovanlarda insan sağlığına olumsuz etki edecek herhangi bir malzeme kullanılmamaktadır. Kovanın tamamı ahşaptandır ve ahşabın da insan sağlığına etkisi olumludur. Bal doğal olarak üretilmekte ve uygun koşullarda saklanarak satışa sunulmaktadır.