Kestane Balı Arısı

Kestane Balı Arısı

Kestane Balı Arısı

Kestane Balı Arısı

Kestane ağacı Karadeniz Bölgesi’nde yetişmektedir. Kestane balı arısı da bu ağaların çiçek özlerini toplamaktadır. Bu sayede kestane balı üretilmektedir. Kastamonu’nun İnebolu ilçesinin zirvelerinden elde edilen bal, güçlendirici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. İlkbahar aylarının sonrasında çiçek açmaya başlayan kestane ağaçlarından arılar polen, nektar ve salgı toplamaktadır. Dolayısı ile arıların yaptığı bala insan müdahalesi olmamaktadır. Ayrıca arılar sadece kestane poleni ve nektarını toplamamaktadır. Arılar. kestane ile birlikte böğürtlen, kuşburnu, kızılcık ve sarmaşık gibi bitkilerin yanı sıra nergis, papatya, yonca gibi otsu bitkilerden de polen ve nektar toplamaktadır. Ancak ağırlık, kestane ağacı poleni ile nektarı üzerinedir. Gerçek kestane balı da hafif tatlı, buruk acımsı bir tattadır. İlk yenildiğinde de boğazı yakan bir his uyandırmaktadır ancak kullanmaya başlandıktan bir süre sonra tadı alışkanlık yapmaktadır. Kestane balı güçlü bir baldır ve bu nedenle günde 2 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Düzenli olarak günde 2 tatlı kaşığı kestane balı tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.

Kestane balı arısı kestaneden polen ve nektarla birlikte salgı toplamakta, nektar toplarken tozlaşmayı da sağlayarak kestane üretimine katkı yapmaktadır. Bitkinin balı da meyvesi gibi koyu kahve renklidir. Kristalleşmesi yavaştır. Kristalleştiğinde de çok ince granüller meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalarda kestane balının antibiyotik özelliğinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. B ve C vitaminleri açısından zengin olan kestane balının, kasları güçlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Doğal kestane balı solunum ve sindirim sistemleri üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Özellikle mevsim değişikliklerinde kestane balının sık tüketilmesi önerilmektedir.

Kestane balı arısı tarafından üretilen kestane balının bir bardak ılıtılmış suya bir tatlı kaşığı konulduğunda ve bir çay kaşığı tarçın karıştırıldığında, sabah kahvaltıdan yarım saat önce ve gece yatarken düzenli olarak içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu karışım tüketildiğinde vücuttaki yağ oranının düştüğü, mide ve bağırsak rahatsızlıkların geçtiği belirtilmektedir. Bu karışımın bir başta özelliği de tüketenin dinç ve zinde kalmasını sağlamaktır. Kestane balının her tür hastalıkta yardımcı tedavi ürünü olarak kullanılabilme özelliği bulunmaktadır.