Kestane Balı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kestane Balı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kestane Balı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kestane Balı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kestane balı alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu balı alırken ambalaj, marka gibi ayrıntılara dikkat etmek yeterli olmamaktadır. Kestane balı, kestane çiçeğinden zor ve doğal olarak üretilen bir baldır. Verimi de düşüktür. Kestane çiçeklerinden nektar toplanma süresi de 30 ila 40 gün arasındadır. Yani arılar bu süre içinde nektarı toplamaktadır. Elverişli hava şartları olduğunda bal verimi kovan başına 10 ila 15 kilodur ve bu miktar, diğer ballara oranla çok az olduğu için fiyatı da daha yüksektir. Peki, kestane balı alırken nelere dikkat edilmelidir? Öncelikle satın alırken kestane balının doğal ya da yapay bal olup olmadığı bilinmelidir. Bazı ballar doğal yollarla üretilirken bazıları şurup ya da şekerden üretilmektedir. Bütün ballar arılar tarafından yapılmaktadır ancak bazı balların üretiminde doğal olmayan yöntemler uygulanmaktadır. Örneğin balmumu olarak parafinin kullanılması söz konusu olmaktadır. Parafin kimyevi bir maddedir ve bu madde kullanıldığında balın sağlıklı olduğunu söylemek zordur. Bu şekilde üretilen balın fiyatı çok ucuzdur. Bu sonuca göre kestane balı alırken fiyat kriterine dikkat edilmesi gereklidir.

Kestane balı alırken nelere dikkat edilmelidir diye araştırma yapıldığında, ilk karşılaşılan sonuçlardan biri de balın üreticiden alınmasıdır. Firmamız,organik kestane balının üreticisi ve satıcısı konumundadır. Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki dağların yüksek kesimlerinde kendiliğinden yetişen kestane ağaçlarının çiçeklerinden elde edilen nektarla arılar tarafından yapılan bal, herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan tüketiciye sunulmaktadır. Ayrıca peteklerde balmumu da arılar tarafından doğal olarak yapılmaktadır. Bu nedenle firmamız tarafından satışa sunulan bal, insan sağlığı için son derece yararlıdır. Ayrıca organik bal satın alırken de satıcının organik ürün sertifikasının olup olmadığı soruşturulmalıdır. Doğal kestane balının fabrikasyon olarak üretilen yerlerden değil, gerçek organik kestane balı üretimi yapan üreticilerden satın alınması tavsiye edilmektedir. Üreticiden alınan kestane balı çok daha sağlıklıdır.

Kestane balı alırken nelere dikkat edilmelidir sorusunun bir başka cevabı gerekli analizleri yaptırmış olan üreticilerden alınmasıdır. Ürettiği balına güvenen üreticiler, analiz yaptırmaktan çekinmemektedir. Ayrıca yapılan analiz sonuçlarını da ilan etmektedir. Firmamız, ürettiği balına güvenmektir. Çünkü üretilen bal tamamen doğaldır.