Kestane Ağacı

Kestane Ağacı

Kestane Ağacı

Kestane Ağacı

Kestane ağacı, normalde tropikal bölgelerde yetişen ve “ekmek ağacı” olarak adlandırılan bir ağaçtır. Ağacın meyveleri de ekmek gibi besleyici özelliğe sahiptir. Kestane ağacının bir başta adı da “yabani ekmek ağacı”dır. Mantar toplamak isteyenlere kestane ağacının olduğu alanlara gitmeleri tavsiye edilmektedir. Peki bu ağaç ne işe yarar? Ormanlarda başka ağaçlarla yan yana görülen kestane ağaçları yabani cinstir ve kereste yapmak için kullanılmaktadır. Kesilen ağacın kökünün yanında yeni fidanlar yetişmektedir. Meyveleri yenilebilen kestane ağaçları da bulunmaktadır ve bunlar, hem daha seyrek hem de daha bakımlıdır. Kestane ağaçlarının yaprakları büyük ve oval, uçları sivri, kenarları da pürüzlüdür. Kabuğu da diğer ağaçların kabuklarından daha farklıdır.

Kestane ağacı Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Meyve veren bu ağaçların boyu 4 ila 5 metreye kadar yükselmektedir. Türkiye’deki kestane ağaçlarının sayısının iki milyona yakın olduğu söylenmektedir. Bunlardan yılda ortalama olarak 48 bin ton kestane elde edilmektedir. Bu kestanelerin bir kısmı dış ülkelere satılmaktadır. Kestanenin tadı yaşken acımsıdır. İç kabukları sararıp çatladıktan sonra toplanmaktadır. Yemişlerin dikenli kabukları sopa ile dövülerek ayrılarak ayıklanmaktadır. Taze kestanenin tadı acımsı olduğu için hemen tüketilmemektedir. Tatlılaşması için bir süre toprağa gömülü olarak bırakılmaktadır. Kestane ağaçları haziran ayında yeşermekte, eylül ayından kasım ayına kadar da meyve vermektedir. Kestane ağacının iki çeşit çiçeği vardır. Lifli olanı erkek çiçektir ve sarı bir toz meydana getirmektedir. Dişi çiçeği ise sarı tozları toplayarak meyve haline getirmektedir. Rüzgar, aynı ağaçta bulunan iki cins çiçeğin birbirini döllemektedir.

Kestane ağacı elde etmek için bir kestaneyi yere gömmek yeterli olmaktadır. Bundan yeni bir fidan yeşermektedir. İki metre kadar uzadıktan sonra da meyvelerinin küçük ve lezzetsiz olmaması için başka bir ağaçtan aşılama yapılmalıdır. Kestane ağacının çiçeklerinden kestane balı üretilmektedir. Bu bal insan sağlığı için yararlıdır. Ayrıca bazı hastalıklara karşı iyi geldiği belirtilmektedir. Kestane balının doğal olanı makbuldür. Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki zirvelerden elde edilen kestane balı, güçlü bir baldır. Firmamızın doğal olarak ürettiği ve satışını yaptığı kestane balı, organiktir.