Katkısız Doğal Kestane Balı

Katkısız Doğal Kestane Balı

Katkısız Doğal Kestane Balı

Katkısız Doğal Kestane Balı

Katkısız doğal kestane balı, tamamen doğal koşullarda, arılar tarafından kendi doğal ortamlarda üretilen baldır. Bu bal, doğal kestane ağaçlarının çiçeklerinden elde edilmektedir ancak üretim aşamasında insan müdahalesi yoktur. Doğal kestane ağacı ilkbaharın sonlarında çiçek açmakta, arılar da bu çiçeklerden polen, nektar ve salgı toplamaktadır. Özellikle doğal kestane ağacının çok Kastamonu İnebolu gibi bölgelerde doğal kestane balı sadece doğal kestane poleni ve nektarından meydana gelmemektedir. Arı, doğal kestanenin yanı sıra böğürtlen ve kızılcık gibi bitkilerden de polen ve nektar toplamaktadır. Ancak arıların ağırlık verdiği çiçekler, doğal kestane ağacı poleni ve nektarıdır. Bu bal yapılırken bal peteği de arı tarafından yapılmaktadır. Bu sayede doğal kestane balında herhangi bir katkı söz konusu olmamaktadır. Zaten hastalıklara şifa olduğu söylenen bal da içinde katkı olmayan baldır. Katkısız olan doğal kestane balının tadı buruk ve acımsıdır. İlk yendiğinde de boğazı yakan bir his uyandırmaktadır. Ancak bir süre tüketildiğinde tadı alışkanlık yapmaktadır. Doğal kestane balı güçlü bir baldır ve günlük iki tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca günde düzenli olarak iki tatlı kaşığı doğal kestane balı tüketildiğinde insan vücudundaki etkileri son derece olumludur.

Katkısız doğal kestane balı yapılırken bal arısı doğal kestaneden hem polen hem nektar hem de salgı toplamaktadır. Bal bu şekilde arı tarafından üretilmektedir. Doğal kestane balı kolay kolay kristalleşmemekte, kristalleştiğinde de ince granüller oluşmaktadır. Katkısız doğal kestane balının antibiyotik özelliği vardır. B ve C vitaminleri açısından zengin olan doğal kestane balı kasları kuvvetlendirmekte, kan dolaşımını düzenlemekte, mide ve karaciğer yorgunluğunu gidermekte, bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. İnebolu doğal kestane balının solunum ve sindirim sistemine de olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle mevsim değişikliklerinde doğal kestane balının miktarda tüketilmesi önerilmektedir. Doğal kestane balı, piyasada bol miktarda bulunan çiçek balı değildir. Dolayısı ile sofralık bir bal olarak düşünülmemelidir. Bu balın ilaç niyetine tüketilmesi daha doğru olmaktadır. Yetişkinler ve sağlıklı kişiler için önerilen günlük kullanım miktarı da en fazla iki çorba kaşığıdır. Çocuklar içinse bir çay kaşığı uygundur.

Firmamız katkısız doğal kestane balı üretimi ve satışı yapmaktadır. İnebolu’nun yüksek dağlarından elde edilen bu balın kaşık kullanılmadan tüketilmesi gereklidir. Doğal kestane balının düzenli olarak kullanılması durumunda vücut bakteri ve mikroplardan arınmakta, hastalıklara karşı direnç kazanılmasını sağlamaktadır.