Kastamonu Kestane Balı

Kastamonu Kestane Balı

Kastamonu Kestane Balı

Kastamonu Kestane Balı

Kestane balı, insan sağlığına olumlu etkileri olan özel bir baldır ve kaliteli bal, dağların yüksek yerlerinde yetişen kestane ağaçlarının çiçeklerinden elde edilmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde birden fazla yerde kestane balı üretimi yapılmaktadır ancak Kastamonu kestane balı, diğer ballardan farklıdır. Özellikle Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki dağların zirvelerinde bulunan kestane çiçeklerinden doğal olarak üretilen kestane balının çeşitli hastalıklara derman olduğu söylenmektedir. Firmamız, Kastamonu kestane balının üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir ve bu bal tamamen organiktir. Bal yapımında insanın herhangi bir müdahalaesi söz konusu değildir. Kestane balı, demir, kalsiyum, fosfor ve sodyum gibi minerallerle vitaminler içermektedir. Kastamonu’da üretilen kestane balının sindirimi kolaydır. Besleyici olan bu balın birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikleri bulunmaktadır. Kestane balının difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi yüzlerce hastalığın tedavisinde olumlu etkilerine bulunduğu ortaya çıkarılmıştır.

Kastamonu kestane balı antioksidandır. Balın yararları nedeniyle düzenli olarak her gün tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kastamonu kestane balının doğal koşullarda üretilmesi de önemlidir ve firmamız, tamamen doğal şartlarda üretim yapmaktadır. Bu nedenle de balın kendine has acımsı aroması ile bilinmektedir. Tedaviyi destekleyici olarak kullanılan bu balın bağışıklık sistemini güçlendirdiği, enerji güç verdiği de ortaya çıkarılmıştır. Doğal kestane balının günlük olarak 2 tatlı kaşığı kadar alınması yeterli olmaktadır. Fazla tüketilmesi, terleme ve baş dönmesi gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Halk arasında “deli bal” olarak nitelendirilen kestane balının mikropların üremesini önleyici etkisi vardır. Kestane balı, özellikle çocuklarda sıklıkla görülen ağız iltihaplarına karşı kullanılmaktadır. Kestane balı satın alınırken organik olup olmadığına dikkat edilmelidir. Organik balın fiyatının yüksek olması da normal bir sonuçtur. Çünkü bu bal, mayıs ve haziran aylarında çiçeklenen kestane ağacından elde edilmektedir. İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu nedenle de verimi kimi yıllarda düşüktür. Bu da fiyata yansımaktadır.

Satışa sunduğumuz Kastamonu kestane balı tamamen doğaldır. Arıların kestane çiçeklerinden topladıkları nektarla imal edilen bal son derece sağlıklıdır. Ancak ne kadar doğal olursa olsun balı şeker hastalarının hekim tavsiyesi ile tüketmesi gereklidir. Ayrıca birçok hastalığa iyi gelen kestane balının tek tedavi edici olarak kullanılması sakıncalıdır. Bu balın hekimin verdiği ilaçlara ek olarak tüketilmesi gereklidir.