KARAKOVAN KESTANE BALI

KARAKOVAN KESTANE BALI

Karakovan Kestane Balı

Karakovan Kestane Balı

Arılar tarafından kestane ağaçlarının polenlerinin toplanması ile yapılan kestane balının en önemli özelliği yüksek antiseptik içerikte olmasıdır.

Vücut ve cilt yaralarının iyileştirilmesinde antibiyotiklerden daha iyi sonuç verdiği ispatlanmıştır. Aynı zamanda vücudumuz için vazgeçilmez olan B ve C vitamini bakımından da zengindir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker, astım, bronşit gibi pek çok hastalıkta sağaltıcı şifası bulunmaktadır. Özellikle mevsim geçişleri sebebiyle yaşanan hastalıklarda ciddi faydaları görülmektedir.

Kestane balının sağlık için faydası diğer ballardan çok daha fazladır. Ancak kestane balının gerçek ve saf halini tüketmek elbette en sağlıklısıdır.

Bu sebeple kestane balı alırken en doğru seçim karakovan kestane balı olacaktır.

Karakovan bir bal üretim yöntemidir. Bu şekilde üretilen ballarda peteklere balmumu takılmaz. Çerçevenin ortasına küçük bir miktar balmumu konularak arının bunun etrafında doğal peteğini örmesi sağlanır. Yani hem balın hem balmumunun bizzat arı tarafından doğadan elde edilen hammadde ile üretildiği bir yöntemdir.

Karakovan Kestane Balı Nasıl Üretilir?

Karakovan kestane balının en önemli özelliği petek halinde üretilmesidir. Yani karakovan kestane balı süzülmüş şekilde satılamaz. Çünkü balmumu arı tarafından doğal maddelerle yapıldığı için süzme makinesinde parçalar halinde baldan ayrılamamaktadır.

Karakovan kestane balının çerçevesi kasnak şeklinde yani yuvarlaktır. Kasnağa balmumu takılmaz, balmumu balı yapan arılar tarafından doğal olarak üretilir. Bu sebeple balmumunu da rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Hem en doğal kestane balını yemek hem de balmumunun doğal şifasından faydalanmak istiyorsanız karakovan kestane balı en doğru tercihtir.