Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Doğal Kestane Balı, Kastamonu’nun  kestane ormanlarında arılar tarafından doğal olarak yapılan baldır. Arıların kestane çiçeğinin nektarını alması ile yapılan bu bal, insan sağlığı için de son derece önemlidir. Arıcılık konusunda sürekli araştırmaya önem veren firmamız %100 müşteri memnuniyeti ilkesi ile faaliyet göstermekte ve arıcılık konusundaki tüm yenilikleri ve avantajları müşterilerine sunmaktadır. Her zaman kendimizi müşterimiz yerine koyarak mutfağımıza sokmayacağımız balı müşterimiz satmamaktayız. Bunun için sürekli olarak kovanlarımızı ve arılarımızı kontrol altında tutarak tamamıyla doğal kestane balı üretimi sağlamaktayız. Kastamonu kestane balı , tamamıyla doğal olması ve kalitesi ile bilinmektedir. Firmamız, bu bilinirliğin farkındadır ve bu nedenle organik kestane balı üretiminden taviz vermemektedir. Kastamonu balı, insan müdahalesinin söz konusu olmadığı kestane ağaçları arasında üretilmektedir. Organik kestane balı, günün her saatinde tüketilebilmektedir ancak “deli bal” olarak nitelendirilen bu balın çok fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için de kahvaltılarda Kastamonu Kestane Balı yenilmesi önerilmektedir. Bu bal, bazı hastalıkların tedavisinde de yenilebilmektedir. Ancak hastalığı iyileştirmek için sadece organik bal yenilmemelidir. Bal, modern tıbbı destekleyici olarak tüketilmelidir. Hastalık için gerekli ilaçlar hekim tarafından verildikten sonra organik kestane balı destekleyici olarak tüketilmelidir.

Firmamız, Kastamonu Organik Kestane Balı’nı üretirken tamamen doğal şartları korumaktadır. Bal üretiminde insan müdahalesi söz konusu değildir. Organik kestane balı, arılar tarafından sadece doğada yetişen kestane nektarları ile imal edilmektedir. İçeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu bal, sabah ve akşam yemeklerden bir saat önce yenildiğinde güç vermektedir. Çocuklara ise yemeklerden birkaç saat önce yedirilmelidir. Ancak miktar kesinlikle çok fazla olmamalıdır. Yüzde 100 doğal olan bu bal, vücut direncini artırmakta, hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Besleyici ve yan etkisi olmayan bir ürün olan organik kestane balı, stresi gidermekte, hafızayı güçlendirmektedir. Mide yanmalarında ve ülser tedavisinde şifa olduğu belirtilen organik kestane balı, hazımsızlığı gidermekte, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, karın ağrılarına iyi gelmekte, akut böbrek tedavisinde de kullanılabilmektedir. Bronşit tedavisinde kullanılabilen organik kestane balı, astım hastalarına da tavsiye edilmektedir.

Kastamonu Kestane Balı

Kastamonu Kestane Balı

Firmamızın ürettiği Doğal Kestane Balı’nın soğuk su ile karıştırılıp içildiğinde ishali durdurduğu, sıcak ya da ılık su ile içildiğinde de kabızlığı tedavi ettiği söylenmektedir. Tuzla karıştırılıp yenildiğinde balgam söktürücü özelliğe sahip olan organik kestane balının kan yapıcı özelliğinin yanı sıra kanın temizlenmesini de sağlamaktadır. Kan dolaşımını düzenleyen kestane balı, yağların hazmını kolaylaştırmakta, anne sütündeki demir eksikliğini tamamlamakta, strese iyi gelmektedir. Organik kestane balının çok kısa süre içinde enerji vermesi nedeniyle özellikle spor yapan kişilere önerilmektedir. Çocukların diş çıkarma dönemlerinde de en büyük yardımcı gıdadır. Organik kestane balının sabun haline getirilerek cilt yumuşatıcı olarak kullanılabilmesi de mümkündür. Firmamız tarafından üretilen organik Kestane balı birçok hastalığa iyi gelse de uzman hekime danışılmadan kullanılmamalıdır.

Firmamızdan gönül ferahlığı ile doğal kestane balı alabilirsiniz. İstediğiniz zaman köyümüze gelebilir isterseniz arıları ve bulundukları mekanı kontrol edebilirsiniz. Perakende satışımız yanında ayrıca toptan satışımızda mevcuttur.  Biz istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Kestane balı ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermekten mutluluk duyarız.