Hakiki Kestane Balı

Hakiki Kestane Balı

Hakiki Kestane Balı

Hakiki Kestane Balı

Hakiki kestane balı Karadeniz Bölgesi’nin kestane ormanlarının yoğun olduğu kesimlerinde doğal yöntemlerle üretilen baldır. Karadeniz’in 1000-1200 metre rakımlı kestane ormanlarında bulunan arılar tarafından üretilmektedir.

Her ne kadar Gürcistan gibi Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerde kestane balı üretiliyorsa da, ithal edilen bu balların laboratuvar analiz sonuçlarında katkı maddelerine rastlanılmaktadır. Bu yüzden hakiki kestane balı almak istiyorsanız yerli üretim olanları tercih etmeniz en doğrusudur.

Aldığınız balın hakiki kestane balı olup olmadığını anlamak için birkaç şeye dikkat etmeniz yeterlidir. Örneğin;

Aldığınız kestane balı bir ay kadar buzdolabında kaldıktan sonra şekerleniyorsa veya tereyağı kıvamına geliyorsa,

Balı yüksek bir yerden döktüğünüzde hiçbir kesinti olmadan akıyorsa,

Kıvamı reçelden daha katı ise,

Fazla yenildiğinde ağzınızda buruk kestane tadı kalıyorsa,

Ateşle direk temas edince cızırdayan sesler çıkarıyorsa,

Tükenmez kalemi bala batırdıktan sonra yazı yazmaya çalıştığınızda kalem yazmıyorsa,

Balınızın hakiki kestane balı olduğunu söyleyebiliriz.

Hakiki kestane balı yerli üreticiler tarafından ve sınırlı miktarda üretilmektedir. Gerek kestane ağacının polenlenme süresi gerekse sınırlı bir bölgede üretiminin yapılıyor olması sebebiyle ülkemizdeki diğer ballar kadar çok bulunmamaktadır. Bu yüzden fiyatı da diğer ballara göre  daha fazladır.

Hakiki kestane balı yerli üreticiden tedarik edilmektedir. Fabrikasyon çalışan firmaların düşük fiyatlara sattığı balların kestane balı olması çok düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden yerli üreticiden tedarik edilerek ambalajlanan kestane balını tercih etmenizi tavsiye ederiz.