DOĞAL PROPOLİS

DOĞAL PROPOLİS

DOĞAL PROPOLİS

DOĞAL PROPOLİS

            Doğal propolis, arı kovanlarının iç yüzeyinde arılar tarafından sıvanmış halde bulunur. Bu kısımların tahta spatulalar yardımı ile kazınması sonucunda elde edilen propolis, insanların kullanımına hazır hale gelmek için bazı işlemlerden geçirilmelidir.

Propolis arılar tarafından bazı tür ağaç ve bitkilerden toplanan bir çeşit reçinedir. İçeriğindeki maddeler özellikle enfeksiyon hastalıklarına, iltihaplı yaralara, solunum yolu ve ağız içi problemlerine, mide – bağırsak rahatsızlıklarına karşı iyileştirici etki gösterir. Bilinen en güçlü doğal antibiyotiklerden biri olan propolis, 1960’lı yıllardan bu yana pek çok bilimsel araştırmanın da konusu olmuştur. Farmokolojik incelemeler sonucunda bazı ilaçların üretiminde de kullanılmaya başlanmıştır.

Doğal propolis, doğal bal üretiminin yapıldığı kovanlardan elde edilir. Bal üretimi yapılan kovanların bir kısmında arılara şeker yedirilerek bal elde edildiği, bu tür balların çok küçük bir kısmının gerçek bal özelliği taşıdığı bilinmektedir. Bu yüzden ancak gerçek bal üretimi yapılan kovanlardan elde edilen propolis için doğal demek mümkündür. Şeker yiyerek bal yapan arılar, kovanın dışına çok az çıkarlar. Dolayısı ile bu tür kovanlarda bulunan çok az miktardaki propolisin doğallığından söz etmek te mümkün değildir. Kaldı ki arılar propolisi kendileri ve kovanlarını enfeksiyon, bakteri ve çeşitli hastalıklara karşı korumak için toplarlar.

Bu sebeple doğal propolis gerçek bal üretilen arıcılardan alınmalıdır. Ayrıca ülkemizde karakovan balı denilen özel bir bal türü bulunur. Karakovan balının normal ballardan farkı, balmumunun da arı tarafından yapılmasıdır. Kovana sadece çerçeve konularak, peteklerin de arılar tarafından yapılması sağlanır. Doğal şekilde oluşturulan peteklerde kullanılan balmumu, aynı zamanda doğal propolisin de ana maddelerinden biridir. Arı petekleri dokurken bir yandan da kovanı korumaya almak için kovan yüzeyini propolis ile kaplar. Yani en doğal propolisin kara kovanlardan elde edildiğini söylemek mümkündür.

Doğal propolis bulmak için satışa çıkaran firmanın ürünü nerden aldığını araştırmak gerekir. Propolislerimizin doğallığı ve kara kovanlardan toplandığı konusundaki iddiamızı sizlere de ispat etmemiz için bizimle iletişime geçerek menşe ve analiz bilgilerini isteyebilirsiniz. Ürünlerimizin doğallığına ve kalitesine güvenebilir, gönül rahatlığı ile ürünlerimizi kullanabilirsiniz.