Doğal Kestane Balının Yararları

Doğal Kestane Balının Yararları

Doğal Kestane Balının Yararları

Doğal Kestane Balının Yararları

Doğal kestane balının yararları sayısızdır. Özellikle İnebolu’daki yüksek dağlardan elde edilen organik doğal kestane balı, çeşitli sağlık sorunlarına iyi gelmektedir ve bu balın tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Doğal kestane balında bakteri yoktur ve bu nedenle de doğal antibiyotik özelliği taşımaktadır. Güçlü bir antioksidan olan doğal kestane balı, bu özelliği nedeni ile serbest radikallerle etkili bir şekilde mücadele etmektedir. Mikropların yok olmasının yanı sıra yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan doğal kestane balının, öksürüğe, uykusuzluğa, astım ve bronşit hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Bu bal, vücutta ve deride meydana gelen enfeksiyonları da kolaylıkla ortadan kaldırabilmektedir. Firmamız tarafından üretimi yapılan ve satışa sunulan doğal kestane balı, tamamen organiktir ve insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Doğal kestane balı yiyene enerji vermektedir. Bal, kısa bir süre içinde ve etkili bir şekilde vücuttaki enerji düzeyini artırmaktadır. Yorgunlukla savaşan doğal kestane balının günde bir çorba kaşığı kullanılması tavsiye edilmektedir.

Doğal kestane balının yararları arasında kas yorgunluklarını gidermesi de vardır. Doğal kestane balı tüketen insanın dayanıklılığı artmaktadır. Balın kan şekerini de düzenlediği belirtilmektedir. Doğal kestane balı tatlıdır ancak diyabet hastalarını ciddi bir şekilde etkilememektedir. Çünkü doğal kestane balının içinde bildiğimiz anlamda şeker yoktur. Balın içeriğinde fruktoz ve glikoz kombinasyonu vardır ve bu özelliği ile kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olabilmektedir. Doğal kestane balı öksürüğe de faydalıdır. Yapılan araştırmalar, balın öksürüğe iyi geldiğini ortaya çıkarmaktadır. Boğaz enfeksiyonlarını da gideren bal, öksürüğün şiddetini de azaltmaktadır. Doğal kestane balının bir başka özelliği de yara ve kesikleri iyileştirmesidir. Doğal kestane balının antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Baldaki bu özellikler yara ve kesiklerin hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca yara ve kesiklerin neden olduğu ağrıları da hafifletmektedir.

Doğal kestane balının yararları arasında, yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlaması da gelmektedir. Özellikle küçük yanıkların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağladığı yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır. Uykusuzluğu gideren balın yatmadan önce bir kaşık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Doğal kestane balının bir başka yararı da kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bal, mineral, vitamin ve amino asitler içermektedir ve bu maddeler kiloyu korumaya yardımcı olmakta, ayrıca obeziteyi önlemektedir. Sindirim sistemi için etkili olan doğal kestane balı ayrıca saç sağlığını da korumaktadır.