Doğal Kestane Balı

Doğal Kestane Balı

Doğal Kestane Balı

Doğal Kestane Balı

Doğal kestane balı, özel bir baldır ve demir, kalsiyum, fosfor ile sodyum gibi minerallerle vitaminler içermektedir. Kestane balının dolumu yapılırken ısıtma işlemi uygulanmamaktadır. Ayıca insan sağlığına da son derece olumlu etkisi vardır. Özellikle doğal şartlarda üretilen kestane balının şifa kaynağı olduğu belirtilmektedir. Bal, bileşimindeki vitaminler, mineraller, organik asitler ve enzimler sayesinde sindirimi son derece kolay olan, besleyici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunan bir gıdadır. Ancak bu özelliklerinin olabilmesi için balın doğal şartlarda üretilmesi gereklidir. Mide sorunlarına iyi gelen bal, özellikle zengin içeriği ile sağlıklı bir hayat sürdürmek için en önemli basın ürünlerinin arasında bulunmaktadır. Balın, difteri, boğmaca, verem, ülser, bazı cilt ve sinir sistemi hastalıkları gibi çok sayıda hastalığın tedavi sürecinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Balın büyük yararları nedeniyle de her gün düzenli olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle kestane balı, doğal koşullarda yetiştiğinde kendine has aroması ile son derece özgün bir bal olarak bilinmektedir. Hasta ve yorgun kişilere tedaviyi destekleyici olarak tavsiye edildiği bilinmektedir. Kestane balı bağışıklık sistemini güçlendirmekte, enerji ve kuvvet vermektedir. Bu balın günlük olarak 2 tatlı kaşığı kadar yenmesinin yeterli olduğu bildirilmektedir.

Doğal Kestane Balı Gereğinden Fazla Tüketilmemeli

Doğal kestane balı etkili bir baldır. Bu nedenle gereğinden fazla tüketilmesi, terleme ve baş dönmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu bal halk arasında “deli bal” olarak da nitelendirilmektedir. Bal, yüzlerce yıldır tedavi edici özelliği ile bilinmekte, bunun yanı sıra tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. Doğal bal mikropların üremesini önlemekte, yara iyileştirici etkiler göstermektedir. Çocuklarda sık görülen ağız iltihaplarında kestane balın kullanılması mümkündür. Yapılan araştırmalarda, kestane balının, yara tedavisinde antibiyotikten daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak her balın bu özelliği olduğu düşünülmemelidir. Kestane balı, antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olan bakterilerin neden olduğu kronik yaraları birkaç hafta içinde tam anlamıyla iyileştirdiği belirtilmektedir. Bilindiği gibi bazı bakterilerin antibiyotiğe karşı direnç gösterdiği açıklanmıştır. Ancak bu bakteriler, kestane balına karşı direnememektedir. Doğal ve mucizevi ilaç olarak nitelendirilen kestane balı çeşitli hastalıklara iyi gelmekle birlikte, insanların özel işlemden geçmemiş olan doğal kestane balıyla kendi kendilerini tedavi etmemeleri gerektiği vurgulanmaktadır. Uzmanlar, özel olarak hazırlanmamış bazı ballarda bakteri sporlarına rastlandığını ifade etmektedir. Antik Mısır’da balın yaraları iyileştirici özelliğinden yararlanılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin yaralarının ballı sargılarla iyileştirdiği bilinmektedir. Ölü dokunun bal tedavisi ile kısa süre içinde iyileşme gösterdiği söylenmektedir.

Antiseptik Özelliğe Sahiptir

Doğal kestane balı, antiseptik özelliği sahiptir.  Arılar üretim aşamasında bala glikoz oksidaz enzimini eklemektedir. Bu enzim. balın içindeki şekerden az miktarda hidrojen peroksidin üretilmesini sağlamaktadır. Balın içinde bulunan hidrojen peroksit sürekli olarak yenilenmektedir. Bu nedenle yaralarda oluşan bakterilerin öldürülmesi için az miktarda kestane balı yeterli olmaktadır. Kestane balı, kas ağrılarına, kasların uyuşmasına iyi gelmekte, ağrı ve sancıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ağız yaralarının iyileştirilmesinde kullanılan bal, akciğer hastalıklarında, bademcik iltihaplarında kullanılmakta, bağırsak gazının ve iltihabının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Baş, göğüs ve karın ağrılarının giderilmesinde etkili olan bal, bel ağrılarını gidermekte. beyin hastalıklarını iyileştirmekte, felç ve sinir hastalıklarını gidermekte, cilt bozukluğunu, cilt lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Cinsel gücü artırıcı özelliği bulunan kestane balı, damar sertliğine, damar tıkanıklığına iyi gelmekte, gözleri güçlendirmekte, halsizliğin gidermekte, hazmı kolaylaştırmakta, hafızayı güçlendirmektedir. Kabızlığı tedavi eden kestane balı, kalp çarpıntısını ortadan kaldırmakta, kanı temizlemekte, kemikleri güçlendirmekte, nezle ve grip hastalığını tedavi etmektedir. Ancak balın bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması, tıbbi tedaviyi destekleyici olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.