Doğal Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

Doğal Kestane Balı Nasıl Tüketilir?

dogal-kestane-bali-nasil-tuketilir-1

Doğal Kestane Balı Nasıl Tüketilir

Kestane balı, insan sağlığı için son derece yararlı bir baldır. Özellikle yüzde 100 organik olarak üretilen kestane balının bazı kanser türlerine karşı vücudun direncini artırdığı belirtilmektedir. Peki, doğal kestane balı nasıl tüketilir? Öncelikle kestane balının aç karnına tüketilmemesi tavsiye edilmemektedir. Bunun nedeni de aç karnına sadece bal yenildiğinde mide asidinin fazlalaşmasıdır. Mevsime ya da sağlık durumuna göre bal tüketimini artırmak ya da azaltmak mümkündür. Ancak hekim tarafından yasaklanmadıysa ve vücut bala karşı alerjik reaksiyon göstermiyorsa günlük olarak üç kaşık kestane balı tüketilebilmektedir. Kestane balının ekmek banılarak, ekmeğin üzerine sürülerek, istenildiğinde üzerine de bir miktar kaymak eklenerek balın tüketilebilmesi söz konusudur. Soğuk algınlığı ya da boğaz enfeksiyonu olan kişilerin kestane balı tüketmesi, hastalığın şiddetini azaltmakta, ayrıca çok daha hızlı bir iyileşme sürecine neden olmaktadır. Akşam yatmadan önce çocuklara kestane balı karıştırılmış süt içirilmesi, rahat bir uyku uyumalarını ve diş çürüklerinin önlenmesini sağlamaktadır.

Kestane balı nasıl tüketilir denildiğinde dikkat edilmesi gereken konu, kestane balının yenilmesinden hemen sonra çay içilmemesidir. Bu yapıldığında bal hızlı bir şekilde kana karışmakta, bu da baş dönmesine neden olabilmektedir. Kestane balı, mayıs ve haziran aylarında arıların kestane çiçeklerindeki polen ve bal özleri ile ürettikleri baldır. Bu balın ana kaynağı kestane ağaçlarıdır ve bu ağaç, Karadeniz Bölgesi’nin ağaç türleri arasındadır. Kestane balının üretimi zahmetlidir ve verimi düşüktür ancak çok yararlı bir baldır. İçeriğinde bol miktarda protein, A vitamini, kalsiyum, sakaroz ve fosfor bulunmaktadır. Bu balın tadı kestaneyi andırmaktadır. Enerji veren bu bal, özellikle çocuklara gelişme çağında önerilmektedir. Ayrıca sporcuların da kestane balı yemesi tavsiye edilmektedir. Kestane balı doğal ilaç olarak nitelendirilmiştir. Ancak balın sağlık verici etkisinden yararlanılması için bazı işlemlerden geçmiş olmalıdır. Bu işlemler balın doğallığını kaybetmemektedir.

Kestane balı nasıl tüketilir diye araştırma yapıldığında, fazla olmamak şartı ile arzu edilen her şekilde tüketilebilir olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilim insanları kestane balı ile ilgili çok sayıda araştırma yapmıştır. Doğru kullanımında ise herhangi bir zararı otaya çıkmamıştır. Ancak özellikle şeker hastalarının kestane balı tüketmeden önce hekime görünmeleri gerekmektedir.