Doğal Kestane Balı Hakkında

Doğal Kestane Balı Hakkında

Doğal Kestane Balı Hakkında

Doğal Kestane Balı Hakkında

Doğal kestane balı, Karadeniz Bölgesi’ndeki ormanların doğal bitki örtüsündeki kestane ağacının çiçeklerinin arılar tarafından toplanarak bala dönüştürülmesidir. Firmamız tarafından doğal yollarla üretilen doğal kestane balı, Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki dağ yamaç ve zirvelerindeki kestane ağaçlarından arılar tarafından toplanmaktadır. Kestane balı alırken kestane balı hakkında bilgi sahibi olunmasında yarar vardır. Doğal kestane balının, tedavi edici özelliği vardır ve insan vücudunu mikroplara karşı korumaktadır. Ayrıca doğal kestane balının yanık tedavisinde, ülser, boğaz ve göz enfeksiyonlarında etkili olduğu da yapılan klinik araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Taze olan kestane balının tadı buruk ve acımsıdır. Doğal kestane balı, nişasta, sakaroz, protein, kalsiyum, fosfor ve A vitamini açısından son derece zengindir.

Doğal Kestane Balı hakkında araştırma yapılırken tadının kestaneye özgü olduğu ortaya çıkmaktadır. Kasları güçlendiren, kan dolaşımını düzenleyen, mide ve karaciğer yorgunluğunu gideren, bağışıklık sistemini güçlendiren kestane balının özellikle mevsim değişikliklerinde bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. İnebolu kestane balı, besin değeri oldukça yüksek bir baldır. Bu balın özellikle sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Aç karnına tüketilen kestane balı mideyi ve boğazı temizlemekte, mide yaralarını tedavi etmektedir. Aç karnına kestane balı ile sirke karışımı içilirse vücut temizlenmekte, vitamin kaybı olmadan kilo verilebilmektedir. Çünkü bu karışım metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Doğal kestane balı hakkında yapılan araştırmalarda, kahvaltıda aşırıya kaçmamak üzere tüketilebildiği ortaya çıkmaktadır. Kestane balı ısıtılmamalıdır. Balın kaynatılması durumunda içindeki enzimler azalmakta, böylece vitamin değeri de düşmektedir. Kestane balı, çocuk gelişiminde de önemli bir gıdadır ancak bir yaşın altındaki bebeklere verilmemelidir. Çocuklara ılık süte bir tatlı kaşığı kestane balı katılarak içirilebilmektedir. Kestane balı kış hastalıklarına karşı vücudu korumakta, vücut direncini de artırmaktadır.