Deli Bal

Deli Bal

Deli Bal

Deli Bal

Deli balın elde edildiği Orman Gülü bitkisi; orman altı bitki örtüsü türlerinden olan fundagiller familyasından, halk arasında kuzu katili ve dana katili de denilen ve Karadeniz İklimi’nin görüldüğü 3000 metre yüksekliğe kadar olan bölgelerde yetişen bir bitkidir. Genellikle Marmara ve Karadeniz Bölgeleri’nde bulunan bir bitki olması sebebiyle, bu bitkiden elde edilen Deli Bal’da bu bölgelerde üretilmektedir.

Orman Gülü bitkisinden elde edilen bu bala halk arasında “Acı Bal” da denilmektedir. Her ne kadar deli bal denilince akla kestane balı gelse de, deli balın kestane balı ile bir ilgisi yoktur.

Deli Balın belli miktarın üzerindeki tüketimi zehirlenmelere yol açmaktadır. Zehirlenme terleme, kusma, ishal, baş dönmesi şeklinde kendini gösterir. Bu belirtilerin görülmesi halinde kişi kusturulmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Deli bal alternatif tıpta ve halk arasında mide rahatsızlıkları, bağırsak hastalıkları, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon için kullanılmaktadır. Ancak her seferinde bir çay kaşığından fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Deli Bal 1983 yılında tıbbi olarak tanımlanmıştır. Bu tarihten sonra deli bal sebebiyle ölümlerde azalma olmakla birlikte hala deli bal yüzünden en fazla ölüm ülkemizde görülmektedir.

Tavsiye edilen miktarda ve etkili olduğu hastalıklarda kullanılması halinde deli balın bilinen bir zararı olmadığı gibi şifa verici etkisi kanıtlanmıştır. Deli bal sağlık sorunlarından doktora gitmeden ve ilaç kullanmadan kurtulmak isteyenler için doğal bir mucizedir.