ÇİÇEK POLENİ FİYATLARI

ÇİÇEK POLENİ FİYATLARI

ÇİÇEK POLENİ FİYATLARI

ÇİÇEK POLENİ FİYATLARI

            Çiçek poleni fiyatları toplandığı bölgeye göre değişir. Bilindiği gibi ülkemizde çeşitli bölgelerde farklı türlerde bal üretimi yapılmaktadır. Lavanta balı, çam balı, kestane balı, çiçek balı gibi çeşit çeşit bal üretimi yapılan Türkiye’nin her bölgesi ayrı özellikte bitkilerle kaplıdır. Bu yüzden balın hangi bölgede üretildiğine ve o bölgenin florasına bağlı olarak polen içeriği de değişmektedir.

Çiçek poleni hangi tür olursa olsun Dünyanın en sağlıklı ve şifalı ürünlerinden biridir. Arılar tarafından milyonlarca çiçekten tek tek toplanan polen tozlarının topak haline getirilmesi ile oluşur. Bu topakları kovana taşıyan işçi arılardan alan kovandaki arılar, polenleri özel bir salgı ve su ile karıştırarak bal haline getirirler. Yani polen balın hammaddesidir. Arıların bulunduğu bölgedeki bitki türlerine göre bal da içerik, tat ve isim olarak farklıdır. Örneğin kestane balı, kestane ormanlarında üretilir ve polenlerinin özü de kestanenin  özelliklerini taşır. Aynı şekilde çiçek balı da, bitki örtüsünün zengin olduğu ve yılın belli dönemlerinde çiçek açan yüksek rakımlı bölgelerden toplanan polenlerle yapılır.

Ülkemizde çiçek balı denildiğinde akla hemen yayla balı gelmektedir. Ancak çiçek balı bitki örtüsü zengin daha alçak rakımlarda da üretilmektedir. Kaldı ki profesyonel arıcılar kışın daha alçak bölgelere götürdükleri arıları baharın gelmesi ile yaylalara çıkarırlar. Yazın gelmesi ile havalar ısınacağından arıların bal üretim faaliyeti zorlaşır. Hem sıcak bölgelerde bitkiler çabuk kurumakta ve arılar yazın bal yapacakları çiçekleri bulmakta zorlanmaktadır. Yaylalarda ise çiçekler ve bitkiler daha uzun zaman yeşil ve çiçekli kalır. İşte bu yüzden çiçek balına yayla balı da denilmektedir.

Çiçek poleni ilkbaharda bitkilerin çiçek açması ile toplanmaya başlar. Bitki örtüsünün zenginliğine göre içeriği değişir. Bu yüzden çiçek poleni fiyatı da değişkenlik göstermektedir.

Ürünlerimiz arasında en çok tüketilenlerden biri olan çiçek poleni, en zengin floraya sahip bölgelerde arıcılık yapan üreticilerden alınmaktadır. İlk elden aldığımız polenleri hijyenik koşullarda ve özelliği bozulmadan ambalaj haline getirerek size sunarız. Çiçek poleni toplandıktan sonra 3 ay içinde tüketilmelidir. Bu yüzden tüm ürünlerimiz sipariş üzerine ve size özel getirtilir.