ARI SÜTÜ NEDİR?

ARI SÜTÜ NEDİR?

ARI SÜTÜ NEDİR?

ARI SÜTÜ NEDİR?

            Doğanın en saf ve mükemmel hediyelerinden biri olan arı sütü nedir diye merak ediyorsunuz. Doktorlardan, şifacılardan, bilim adamlarından, eşten dosttan duyduğunuz bu madde sizin de dikkatinizi çektiyse, doğal yöntemlerle gidermek istediğiniz sağlık sorunlarınız varsa ve arı sütü nedir sorusuna cevap arıyorsanız, bu yazımızı okumalısınız.

Arı sütü, genç işçi arılar tarafından polen, bal ve suyun vücutlarında özel bir karışım haline getirilerek salgı yolu ile dışarı atılmış halidir. Arı sütü ana arı ve tüm yavru arıların tek besin kaynağıdır. Ana arı tarafından peteklere konulan yumurtalar bir süre sonra kabuklarından çıkarak, larva halinde peteklerin içinde gelişmeye başlarlar. Bir arı larvasının yetişkin olması için 21 gün petek içinde büyümesi gerekir. Ana arı larvası ise 16 gün sonunda erişkin hale gelir. İşte bu süre boyunca 2 haftalık genç arılar tarafından, başlarının altındaki bezlerden polen, bal ve sütün özel bir karışımı olan arı sütü ile beslenirler. İşçi arılar arı sütünü her gün düzenli olarak peteklere boşaltırlar. İşçi ve erkek arı larvalarına 3 gün, ana arı larvasına ise 16 gün boyunca arı sütü verilir.

Arı sütü, içeriğindeki vitamin, mineral, aminoasitler ve diğer maddeler ile dünyanın en saf ve benzersiz besinlerinden biri olarak kabul edilmektedir. İçeriğindeki maddeler insan sağlığı için gerekli olan en önemli maddeler yanında, hücre yenileyici ve sağaltıcı özellikleri sebebiyle de yaşam kaynağı olarak görülmektedir. B, C, D ve E vitaminlerinin en saf halinin bulunduğu arı sütü, her yaştan insan için şifa kaynağıdır. Çok önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan, önleyici ve durdurucu etki sağlayan arı sütü ile çok önemli sonuçlar elde edilmektedir. Özellikle hücre yenileyici özelliği sayesinde kanser araştırmalarının en önemli konularından biridir. Yapılan araştırmalar özellikle bazı kanser türlerinde arı sütü sayesinde %50 oranında baskılama ve gerileme görüldüğünü ortaya koymuştur. Bazı kanser türlerini ise tamamen iyileştirdiği ispatlanmıştır.

Arı sütü nedir diye daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, bu konuda yapılan araştırmaların yayınlandığı akademik çalışmalara başvurabilirsiniz.