ARI SÜTÜ NASIL KULLANILIR?

ARI SÜTÜ NASIL KULLANILIR?

ARI SÜTÜ NASIL KULLANILIR?

ARI SÜTÜ NASIL KULLANILIR?

Dünyada besin değeri en yüksek gıdalar arasında gösterilen arı sütü nasıl kullanılır diye merak ettiğinizi biliyoruz. Bu yüzden size arı sütü nasıl kullanılır konusunda kısa ve açıklayıcı bir yazı hazırladık.

Arı sütü canlılar tarafından üretilen besin maddeleri içinde en saf ve besleyici olanıdır. 2 haftalık genç işçi arılar tarafından polen, bal ve suyun karıştırılarak özel bir salgı haline getirilmesi sonucu elde edilen arı sütü, arı yavruları ve kraliçe arının ana besin maddesidir. Hücre yenileyici özelliği, bilinen tüm besin maddelerinden çok daha yüksektir. Bu yüzden çok önemli hastalıklarda ve kanser tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

A, C, D ,E, B vitaminlerini yüksek oranda barındıran arı sütü aynı zamanda çinko, fosfor, magnezyum, amino asit, selenyum gibi hayati mineraller bakımından oldukça zengindir. Ekşi bir tadı ve koyu kıvamı olan arı sütü, keskin bir kokuya sahiptir. Çocukların zihinsel gelişimi, hücre yenileme, kısırlık tedavileri, hafıza güçlendirme tedavileri, damar tıkanıklıkları, cilt tedavileri, hipertansiyon tedavileri, saç dökülmeleri gibi sayısız alanda kullanılan arı sütü ayrıca içerdiği HDA-10 maddesi ile de insan sağlığı için mucizevi etkileri olan bir maddedir.

Gelelim arı sütü nasıl kullanılır sorusunun cevabına. Arı sütünden tam anlamıyla istifade etmek için;

  • Saç ve cilt bakımı için şampuan veya günlük kullanılan kremlerin içine küçük miktarlarda ilave ederek karıştırılmalıdır.
  • Dahili tüketilecekse, bir miktar bala veya bal ve süt karışımına eklenerek
  • Doğrudan yenilecekse bir miktar dilin altına alınarak 15 saniye kadar bekletildikten sonra ağız içinde dolaştırılarak yutulmalıdır.

Tüm saf ve doğal ürünler gibi arı sütünün de belli miktarlarda tüketilmesi gerekir. Çok zor elde edilen ve çok özel bir ürün olan arı sütü doğal olarak hayli pahalı bir maddedir. Küçük miktarlarda tüketmek daha uzun zaman faydalarının devamını da sağlayacaktır. Ayrıca saf bir madde olması sebebiyle fazla miktarda tüketimi çeşitli reaksiyonlara sebep olabilir. Hamile kadınlar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar için bir doktora danışıldıktan sonra kullanılması tavsiye edilir.