ARI SÜTÜ FİYATI

ARI SÜTÜ FİYATI

ARI SÜTÜ FİYATI

ARI SÜTÜ FİYATI

            Arı sütü fiyatı, elde edildiği bölgeye göre değişiklik gösterir. Çünkü zengin floralı bölgelerde yapılan arıcılık esnasında toplanan arı sütü, başka bölgelerdeki arı sütlerine göre içerik olarak daha zengin ve besleyicidir. Piyasada arı sütü diye içine farklı şeyler katılan ürünler de satışa sunulmaktadır. Gerçek arı sütü fiyatı oldukça pahalıdır. Bu ürünler ise çok daha ucuza satışa sunulur.

Arı sütü iki şekilde sağlanır. İlkinde kovanda bulunan ana arı larvalarının peteklerinden sağılarak elde edilir. Çünkü kovanlarda birden fazla ana arı bulunmaz. Yetişkin hale gelen ana arı ya oğul verir yada diğer arılar tarafından öldürülür. Bu yüzden arıcılar her kovanda bir yada iki tane oğul olacak şekilde ana arı larvası bırakır ve kalan dişi arı larvalarının arı sütünü alarak larvaları kovandan çıkarırlar. Bu yöntemle elde edilen arı sütünde, bir kovandan bir sezonda 25-30 gram kadar arı sütü elde edilebilir. Bu yöntem tamamen doğal ve çok az üretim sağladığı için, bu şekilde elde edilen arı sütü de daha pahalı olur.

Bazı arıcılar ise üzerinde petek şeklinde memelerin bulunduğu özel çıtaları kovanlara yerleştirerek, arıların bunların etrafını bal mumu ile kaplamalarını ve ana arının buraya yumurtlamasını sağlar. Yumurta olan peteklere işçi arılar arı sütü sağar. Arıcılar da bu çıtaları her 3 günde bir alarak bu memelerdeki larvaları çıkarır ve içlerindeki arı sütlerini boşaltarak, boş çıtayı tekrar kovana yerleştirirler. Bu şekilde her 3 günde bir çıtalardan arı sütü sağımı yapılabilmektedir. İçerik olarak aynı olmakla birlikte sun’i peteklerden toplandığı için bu yöntemle elde edilen arı sütü biraz daha ucuzdur.

Firmamızda satışa sunulan arı sütleri doğal yöntemlerle elde edilmiştir. İçinde doğal arı sütü dışında herhangi bir madde bulunmaz. 3 ay içinde tüketilmesi gereken arı sütü, özel ambalajlarla satışa sunulur ve müşteriye de bu şekilde gönderilir. Tarihi geçmiş veya geçmek üzere olan arı sütü satışımız yoktur. Sipariş üzerine arıcılardan tedarik edilir ve ilk elden alınıp size ulaştırılır. Bu yüzden arı sütü ürünümüzü gönül rahatlığı ile alarak tüketebilirsiniz.