ARI POLENİNİN FİYATI

ARI POLENİNİN FİYATI

ARI POLENİNİN FİYATI

ARI POLENİNİN FİYATI

          Arı poleninin fiyatı, tazeliğine, toplandığı bölgenin florasına ve türüne göre değişiklik gösterir. Ülkemizde onlarca farklı bal çeşidi üretilmektedir. Bunlar arasında en çok bilinenler çiçek balı, kestane balı ve çam balıdır. Ayrıca kara kovan balı, akasya balı, deli bal, Anzer balı gibi çok değişik çeşit ve içerikte ballar bulunur. Bazı ballar diğerlerine göre daha az üretilir. Çünkü o balın elde edildiği çiçeklerin açma mevsimi çok kısa veya sayısı çok azdır. Bu yüzden daha az bulunurlar. Doğal olarak bu durum fiyatlarına da etki eder.

Ne yazık ki arı poleninin fiyatı, satan firmaya göre değişmektedir. Maliyeti aşağı yukarı aynı olduğu halde, %100 organik olduğu iddiası ile iki üç misli fiyata polen ve bal satan firmalar da bulunur. Bunun yanında olması gerekenden çok daha ucuza satış yapan yerler de vardır. Çok düşük veya çok yüksek fiyatlara karşı temkinli yaklaşmak gerekir. Çünkü normalde polen fiyatları bal fiyatları ile uyumludur. Örneğin bir kilo çiçek balının kilosu 100 TL ise aynı çiçek poleni de aşağı yukarı bu fiyatlara satılmaktadır. Kıyaslamayı buna göre yapmak daha doğru olacaktır. Çok ucuza satılan polenler ya birkaç yıllıktır yada içeriğinde farklı maddeler bulunmaktadır. Bu yüzden ucuz olduğu için arı poleni almak risklidir.

Arı poleninin fiyatı ayrıca tazelik durumuna göre de değişir. Genellikle arı poleni satan firmalar, poleni arıcılardan aldıktan sonra uygun ambalajlara koyarak, derin dondurucularda saklar ve sipariş üzerine müşteriye gönderirler. Ancak bu şartları sağlamadan, bir önceki yılın hasadını satan firmalar da bulunmaktadır. Bu yüzden arı poleni alırken hangi yıla ait olduğu konusunda satıcıdan teyit almanızı tavsiye ederiz. Taze polen daha keskin kokulu ve daha yumuşak dokuludur.

Arı poleninin fiyatı konusunda, piyasadaki en taze ve en saf içerikli polenleri satan firmalardan biri olarak ekonomik ve herkesin ulaşabileceği şekilde düzenleme yapıyoruz. Her yıl üreticiden taze iken aldığımız polenleri, makul kar oranları ile sizlere ulaştırmaktayız. Ürünlerimizin içerik ve fiyatları konusundaki iddiamızı görmek için müşterilerimiz arasında sizleri de görmekten mutluluk duyacağız.