ARI POLENİNİN FAYDALARI

ARI POLENİNİN FAYDALARI

ARI POLENİNİN FAYDALARI

ARI POLENİNİN FAYDALARI

          Arı poleninin faydaları çeşitli araştırmalar sonucunda ortaya çıkarıldığı gibi yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılması sebebiyle de bilinmektedir. Her tarih ve kültürde arılar ve arıların ürettiği bal, polen gibi şeyler insanoğlunun ilgisini çekmiş, Dünyanın en lezzetli gıdalarından biri olan balı sayısız amaçlarla kullanmışlardır.

Polen, çiçeklerin özü ve en saf halidir. Her türlü hastalık ve sorunun şifasının doğada olduğu şüphesizdir. İnsanoğlu binlerce yıldır doğadan elde ettiği maddelerle hastalıklara çare aramaktadır. Birkaç yüz yıldır ilaç sanayiinin gelişmesi ile birlikte farmakoloji bilimi de ortaya çıkmış ve seri üretim yapılan ilaçların tamamında bitkilerden ve çeşitli hayvanlardan elde edilen hammaddeler kullanılmaya başlanmıştır.

Çiçeklerin poleni aslında bitkilerin erkek üreme hücresidir. Tozlaşma yolu ile döllenip çoğalabilen bitkiler, erkek üreme hücrelerini sperm keselerini patlatarak dışarı çıkarır. Bal yapma faaliyeti için her gün binlerce çiçeği ziyaret eden arılar, çiçeklerin özünü alırken aynı zamanda bu erkek üreme hücrelerini de vücutlarına yapıştırırlar. Çiçek çiçek gezerken dişi üreme organı olan bir çiçekte erkek üreme hücresi olan poleni bırakarak, bitkilerin döllenmesini, meyve veya tohum vermesini sağlarlar. Vücutlarında kalan diğer çiçek tozlarını ise özel bir salgı ile hamur haline getirerek kovana taşırlar. İşte balın yapıldığı esas madde bu çiçek tozu topaklarıdır.

Arı poleni, polenden yapılan balın tüm özelliklerini taşıdığı gibi baldan daha konsantre ve saf bir üründür. Arılar bala kendilerine özel salgılarını ve su eklediği halde, polen doğrudan çiçeklerden toplanan çiçek tozlarıdır.

Arı poleninin faydaları;

  • Hücre yenileyici ve antioksidan özelliği sebebiyle kanser hastalığını önlemede ve geriletmede etkilidir.
  • Kan değerlerini, hemoglobin sayısını ve hücrelere taşınan oksijeni artırır.
  • Enfeksiyon hastalıkları ile bakteri ve virütik kökenli hastalıklarda sağaltıcı etkisi vardır.
  • Mide, bağırsak ve sindirim yolu hastalıklarında ciddi anlamda iyileştirici özellik gösterir.
  • Kan şekerini ve tansiyonu düzenler, kapalı kalp damarlarını açar, kalp ritmini ayarlar.
  • Çocukların zihinsel ve fiziki gelişimi için gerekli temel maddeleri içerir.
  • B vitamini, bakır ve çinko yönünden odlukça zengindir. Ayrıca dünyada bulunan tüm vitaminleri içinde barındırır. Sayısız mineral ve aminoasit ile vücudun temel ihtiyaçlarını karşılar.