ARI POLENİ

ARI POLENİ

ARI POLENİ

ARI POLENİ

            Arı poleni, arıların çiçeklerden topladığı bir maddedir. Çiçekler tozlaşma yolu ile döllenir ve çoğalırlar. Arılar bal yapmak için kondukları çiçeklerden üzerlerine yapışan polen tozları, her çiçekten bir diğerine geçtiğinde diğer çiçeği dölleyerek çoğalmalarını sağlar.  Arı üzerinde kalan polenleri özel bir salgı ile birbirine yapıştırarak kovana taşır. Yapılan araştırmalara göre arı o gün içinde ilk olarak hangi çiçeğe konuyorsa, akşama kadar sadece o tür çiçeğe konmaktadır. Yani her bir polen topu, sadece aynı çiçekten toplanmış polenlerden oluşur.

Arıcılar, kovana giren arının bacaklarında bulunan bu polen toplarını almak için, kovana arının girebileceği büyüklükte bir delik açarlar. Kovana girmek isteyen arının bacaklarındaki polen topu ise takılarak dışarıda kalmaktadır. Arı üreticileri, polenleri bir gün kendileri alırken, bir gün arılara bırakırlar. Aksi takdirde arıların besinlerini ellerinden almış olacağından kovanda arı yaşamı ve bal üretimi sona erer.

Polende vücuda yararlı 22 aminoasit, 27 madensel tuz, doğal hormonlar, enzim, pigment, karbonhidrat ve çeşitli elementler bulunur. Demir, kalsiyum, sodyum, bakır ve silisyum içeren arı poleni ayrıca B vitamini türleri yönünden de çok zengindir. Ayrıca A, C,D,E,H ve P vitaminleri de ihtiva eder.

Arı poleni;

Hazmı kolaylaştırır, cilt enfeksiyonlarını giderir, kanama kesici özelliği vardır, kalp kaslarını güçlendirir, çeşitli bağırsak hastalıklarına, ishal ve kabıza iyi gelir, kandaki alyuvar sayısını artırır, hemoglobini yükseltir, prostata iyi gelir, cildi güzelleştirici etkisi vardır. Ayrıca yüksek tansiyon, kanser ve alerjilerde tedavi edici özelliği bulunur. Enerji ve direncin artırılmasına yardımcı olur. Arı poleninin bilimsel olarak ispatlanmış faydalarının hepsini burada belirtmek mümkün değildir.

Arı poleni tek başına tüketilebileceği gibi bal, süt veya yoğurda katılarak da yenilebilir. Hazmı ortalama 2 saat sürer. Günlük maksimum 30-35 gram tüketilmesi tavsiye edilir. Yüksek oranda tüketim alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

Her yaştan insanın gönül rahatlığı ile tüketebileceği arı poleni, bebeklere verilecekse çok daha küçük miktarlarda olmasına dikkat edilmeli ve 1 yaşın altındaki bebeklere verilmemelidir. Polen alerjisi olan insanların doktorlarına danıştıktan ve gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra kullanmaları gerekir.