Acı kestane balının faydaları

Acı kestane balının faydaları

Acı kestane balının faydaları

Acı kestane balının faydaları

Kestane balı olduğu halde halk arasında deli bal olarak adlandırılan ballar sadece Orman Gülü bitkisinden elde edilmediği için deli bal olarak kabul edilmemektedir. Ancak deli balın elde edildiği orman gülü bitkisi genellikle kestane ormanlarının taban bitki örtüsünden olduğu için deli balın içinde kestane balı özellikleri de görülür. Haliyle kestane balının içinde de bir miktar deli bal bulunur.

Acı kestane balının faydaları konusuna geçmeden önce acı kestane balının ne olduğunu kısaca izah etmek gerekir.

Eğer balın içeriği ağırlıklı olarak orman gülü bitkisinin nektarından oluşuyor ve kestane balı içeriği çok daha az ise deli bal olarak adlandırılır. Bu bala acı kestane balı demek mümkün değildir.

Acı kestane balı orman gülü bitkisi ile kestane ağaçlarının bir arada bulunduğu bölgelerde, arılar tarafından üretilen kestane balına hatırı sayılır miktarda orman gülü nektarının da karıştırılması ile üretilen baldır. Acı kestane balında deli bal oranı normal kestane balından daha yüksektir.

Acı kestane balının faydaları, kestane balının sağaltıcı etkisinin deli balın şifalı etkisi ile birleşimidir. Bu sebeple acı kestane balı tüketirken de deli balın özelliklerini ve fazlasının ciddi zehirlenmelere ve zayıf bünyelerde ölümlere kadar varan sonuçlar yarattığını unutmamak gerekir. Acı kestane balının günde bir çay kaşığı tüketilmesi yeterlidir. Fazlası istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.