Kestane Balı Nerde Yetişir?

Kestane Balı Nerde Yetişir?

Kestane Balı Nerde Yetişir?

Kestane Balı Nerde Yetişir?

Kestane balı nerde yetişir dediğimizde aklımıza ilk olarak Karadeniz Bölgesi gelir. Kestane balı ülkemizde kestane ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Karadeniz, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde üretilmekle birlikte kestane ağacı özellikle Karadeniz Bölgesi’nin doğal bitki örtüsüdür. Bu bölgede kestane ağaçları ormanlar şeklinde yoğun olarak bulunmaktadır. Dolayısı ile en fazla kestane balı üretimi de Karadeniz Bölgesi’nde yapılmaktadır.

Kestane balı bahar sonunda çiçek açan kestane ağacının arılar tarafından toplanan nektarından yapılmaktadır. Ülkemizde bulunan pek çok bal gibi karakovan olarak veya petekli kovanlarda üretilmektedir. Ancak kestane balının diğer ballardan farklı olmasının sebebi, kestane ağacının çok kısa bir dönem çiçekli kalması ve sadece kestane çiçeği nektarı ile yapılıyor olmasıdır.

Kestane balı nerde yetişir? Elbette kestane ağacının çiçek özleri ile üretilmektedir. Ancak gerçek kestane balı özellikle sanayinin olumsuz etkilerinden ve hava kirliliğinden etkilenmeyen sık kestane ormanlarının bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi’nde daha fazla görülür. Diğer bölgelerde üretilen kestane ballarına nazaran Doğu Karadeniz’in kestane balı en doğal ve sağlıklı olanıdır.

Kestane balının diğer ballara göre daha şifalı bir etkisinin olduğu tartışmasızdır. Ama sınırlı bir bölgede ve belli bir dönemde üretilebildiği için miktarı fazla değildir. Üstelik kestane ağacının verimliliği ve çiçeklenmesi de iklim şartlarına göre yıldan yıla farklılık göstermektedir. Balın üretim sürecinin sadece 1 aylık zaman diliminde olduğu da dikkate alındığında ne kadar özel ve nitelikli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.