En İyi Kestane Balı Nerede Bulunur?

En İyi Kestane Balı Nerede Bulunur?

En İyi Kestane Balı Nerede Bulunur?

En İyi Kestane Balı Nerede Bulunur?

En iyi kestane balı, kestane ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu Karadeniz İklimi’nin hakim olduğu bölgelerden elde edilir. Ülkemizin Karadeniz kıyılarının ormanlık alanlarının 1000-1200 metre yüksekliğindeki bölgelerinde kestane ormanlarına rastlanılmaktadır. Ancak en yoğun kestane ormanları Kastamonu, Artvin, Ardahan ve Rize bölgesinde görülmektedir.

En iyi kestane balı nerede bulunur diye merak ediyor ve almak istiyorsanız yöremizden elde edilen kestane balını tavsiye ederiz.

Çünkü iyi kestane balı yoğun olarak kestane ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanlardaki kovanlardan çıkarılmaktadır. Balın bulunduğu bölgede kestane dışında ağaçların veya bitki florasının bulunması halinde, arı diğer bitkilerin polenlerini de toplayacağı için saf bir kestane balından söz etmek mümkün olmayacaktır.

Kestane ağacı yılda sadece 30-40 gün kadar çiçekli kalır. Bu sebeple arıların kestane poleni toplama süresi diğer bitkilere göre daha kısadır. Dolayısı ile kestane balının hasadı da düşük olmaktadır.

Kestane balı genel olarak koyu kahverengidir. Geç kristalleşir ve kristalleşmiş hali çiçek balı veya diğer ballar gibi iri değil çok daha ince granüllü olur. Yenildiğinde buruk bir kestane aroması hissedilir.

Kestane balının üretiminde emeğin çok ancak verimin daha az olması sebebiyle fiyatı da diğer ballara göre yüksektir. Ancak kestane balı alırken fiyatının ucuzluğundan çok balın kalitesi ve gerçek kestane balı olup olmadığı konusunda titiz davranmanız, en iyi kestane balı nerede bulunur konusunda detaylı bir araştırma yapmanız daha önemlidir.