ÇİÇEK POLENİ NEDİR?

ÇİÇEK POLENİ NEDİR?

ÇİÇEK POLENİ NEDİR?

ÇİÇEK POLENİ NEDİR?

          Çiçek poleni nedir konusunda açıklayıcı ve temel bilgileri bu yazımızda bulacaksınız. Çünkü çok çeşitli ve doğal olmayan malzemelerle üretilen ve çiçek poleni diye satışa sunulan ürünlerin olduğunu duyuyoruz. İnsanların bu şekilde kandırılması, içeriğinin ne olduğunu bilmediği ürünlere para vermesi, ticari ahlaka uygun değildir. Bu yüzden çiçek poleni nedir ve gerçek çiçek poleni nasıl anlaşılır konularında size kısa bir bilgi vermek istiyoruz.

Çiçek poleni, çiçeklerin taç yapraklarının içinde bulunan ve tozlaşma yolu ile üremelerini sağlayan erkek üreme hücreleridir. Çiçeklerin ortasında yer alan polen keselerinde üretilen bu üreme hücreleri, kesenin patlaması ile dışarı çıkarlar. Sarı, kırmızı, kahverengi veya beyaz olan bu hücreler, küre şeklindedir. Tozlaşma, rüzgar veya arılar sayesinde dişi çiçek hücresine ulaşan polen burada döllenme gerçekleştirerek meyveyi veya tohumu meydana getirir.

Renkli, kokulu ve güzel görünümlü bitkilerin polenleri daha büyük olduğu için kendilerini ziyaret eden arıların vücutlarına yapışarak dişi bitkiye taşınırlar. Ancak polenlerin bir kısmı arının vücudunda kalarak birikme yapar. Arılar ise bunları salgıladıkları özel bir sıvı ile hamur haline getirerek kovana taşır. Kovan girişlerine konulan taraklar aracılığı ile arının bacaklarında bulunan polenlerin bir kısmı alta konulan ızgaralarda toplanır. Doğa dostu arıcılar polenlerin en az yarısını arılara bırakarak çalışırlar.

Çiçek poleninde yavru arıların gelişimi için gerekli olan tüm maddeler bulunur. Bu yüzden arılar topak haline getirdikleri polenleri kovana taşıyarak, bal ve su ile karıştırıp, vücutlarında arı sütü haline getirerek, yavrulu peteklere koyarlar. Yani çiçek poleni arı neslinin varlığı ve devamı için gerekli olan en önemli maddedir. Bu yüzden toplanması konusunda hassas davranılması, daha pahalıya polen satmak için bir kovan dolusu arının ölümüne sebep olunmaması gerekir. Firma olarak bu konuda ileri derecede hassasiyet göstermekte ve bu şekilde çalışan arıcılardan polen almamaktayız. Çünkü bir çay kaşığı polen için bir arının her gün 8 saat olmak üzere tam 1 ay çalışması gerektiğini biliyoruz. Doğanın dengesini korumak insan neslinin devamını da korumak demektir.